söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKATLI KAVŞAK


İbrahim Özgezici’nin kaleminden 

KATLI KAVŞAK

 

Söke Milas Karayolu özellikle yaz aylarında yoğun bir trafik yükünü omuzluyor. Şehir mezarlığı önünden başlayıp, az ilerideki Outlet mağaza kavşağından, Söke’nin diğer ucundaki outlet mağazalara kadar da bu yük artarak ve sıkışarak devam ediyor. Özellikle bahsettiğim alan içerisinde trafik sıkışıklığı bazen öyle yoğun hale geliyor ki, kilometrelerce araç kuyruğu oluşuyor.

Bu yolun uzandığı bölgelerin turizm ve tarıma hizmet veriyor olması yükü daha da artırıyor. Zaman zaman buralarda çözüme yönelik akıllı kavşaklar, düzenlemeler yapılmış olsa da, problem çözülemediği gibi, akıllı kavşakların kendileri de bir süre sonra problem oluşturdular. Bunda araç sürücülerinin kavşakta öncelik hakkının kimde olduğunu bilmemeleri, bilenlerin de bilmiyormuş gibi davranmaları etkili oldu. 

Bu nedenle de kavşaklarda zaman zaman düzeltme çalışmaları yapıldı. Özellikle Yenidoğan kavşağında buna sıkça şahit olduk.

Bu karayolu üzerinde problem oluşturan üç önemli nokta var. Birincisi: Şehir mezarlığının yanındaki outlet mağazalar önündeki kavşak. İkincisi: Bağarası Kavşağı. Üçüncüsü: Yenidoğan Kavşağı.

Bunlardan ilk ikisi için kesin ve uzun ömürlü çözüm “Katlı Kavşak” projeleridir. Söke OSB’nin günlük araç giriş çıkışı önümüzdeki birkaç ay içerisinde günlük yüzlerce tır ve kamyon olmaya başlayacak. Bu sayı aylar geçtikçe artacak. Outlet mağazanın otoparkının genellikle dolu olduğu, araç parkının yanlara taştığı da bilinen bir gerçek. Buna bir de turizm sezonlarındaki araç yükünü ekleyin. Trafiğin içinden çıkılmaz bir hal alacak olması kaçınılmaz. Fakat burada yapılacak katlı kavşak projesiyle trafik akışının ilk adımı hızlandırılabilir. Hemen ardından benzeri uygulamanın Bağarası kavşağında uygulanmasıyla akış devam edecek, Yenidoğan kavşağında yapılacak benzeri uygulamayla da bu bölgedeki trafik sorunu tamamen ortadan kaldırılıp, trafik akışının makul bir düzeyde ve kesintisiz sağlanması için gerekli altyapı oluşturulmuş olacaktır. 

Söke bunlara ilaveten yapılacak olan karayolu düzenlemeleri; trafik ışığı, tabela ve yol çizgileri, refüjlerle de güvenli ve modern bir karayoluna kavuşmuş olacaktır.

Bu bölgede yapılacak çalışmalarda hemzemin geçitte de gerekli çalışmaların yapılması da şart. Çünkü zaman içerisinde gelişecek olan OSB’nin tren yolunu da yük taşımacılığı için yoğun olarak kullanacağı bir döneme gireceğiz. Bugün belli saatlerde yapılan yolcu taşımacılığının üzerine eklenecek olan yük taşımacılığı, yolun gün içinde defalarca kapatılması anlamına gelecek. Bugünden hızla planlama yapılarak, bölgedeki sanayi kuruluşlarının yük taşımacılığı talepleri de göz önünde bulundurulmalı, gelişen ve büyüyen sanayinin karayolu ve demiryoluna ilave yükü şimdiden azaltılmalıdır.

 

Bu haber 749 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz