söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi“MAKİNA İLE PAMUK TOPLAMA 190 TL”


Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Söke Ovasında pamuk hasatı fiyatlarını belirledi…

“MAKİNA İLE PAMUK TOPLAMA 190 TL”

 

Söke Ziraat Odası, 2020 yılı makinalı ve elle pamuk hasatı fiyatlarını belirledi.

Makina ile pamuk toplama ücreti dekar başına KDV dahil 190 TL, Preseli Pamuk Toplama KDV Dahil 210 TL. Elle Pamuk Toplama Dayıbaşı dahil 1. el 1TL, 2. el 1.20TL olarak belirlendi.

Söke Ziraat Odası Meclisi dün yaptığı toplantıda, merakla beklenen 2020 yılı pamuk toplama ücretlerini belirledi.

 

Belirlenen fiyatlar oda üyesi çiftçilere kısa mesaj yoluyla ulaştırıldı.

Yapılan bilgilendirmede, makine ile pamuk toplama ücretinin dekar başına KDV dahil 190 TL (nakliye hariç), elle pamuk toplama ücretinin de kilogram başına 1. el 1TL, 2. el 1.20TL (dayı başı ücreti dahil) olduğu kaydedildi.

 

(Gazetemizede pamuk toplama fiyatı (sehven) 150 TL olarak basılmıştır..

Fiyat 190 TL'dir Düzeltir okuyucularımızdan özür dileriz..)

 

Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tanyeri; "Pamukta maliyet girdileri çok yüksek. Fiyatlar şu an karamsar, bizi düşündürüyor. Söke Ovası'nda yeni hasat dönemi başlarken, pamuk fiyatlarının düşük olması bizleri üzüyor. Pamuk Söke Ovası'nın vazgeçilmezi, Söke'nin ekonomisi pamuğa bağlı. Primler bir an önce açıklanır ve fiyatlar inşallah düzelir.” dedi.

 

Pamuğun maliyetinin kilogramda 5 TL olduğunu belirten Mustafa Tanyeri; "Şu an pamuk fiyatları 3.5, 4 TL civarında geziyor. 1 lira 25 kuruş prim talebimiz var. Maliyetlerin karşılanması halinde pamuk üretimi sürebilir, yoksa önümüzdeki yıllar için büyük sıkıntı görünüyor. Sürdürülebilir bir üretim için hükümetimizin pamuk üreticisi için düzenleme getirmesi gerekir.” diye konuştu.

 

Söke Ziraat Odası Yönetim kurulu Başkanı Mustafa Tanyeri; “Kararlarımızı alırken makinacı ve üreticinin çıkarlarını gözettik. Hasat sezonumuz tüm çiftçilerimize hayırlı olsun.” dedi.

Pamuk eskiden beyaz altındı, şimdi altını gitti sadece beyazı kaldı, şeklinde konuşan Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun ise; "Dünya piyasalarındaki fiyatlar ortada, bu maliyetlerle bu pamuğu yetiştirmemiz imkansız. Pamuk bir tarım ürünü değil, pamuk stratejik bir sanayi ürünü. Bu gözle bakıp, pamuğun iç hacimde 22 milyar dolar gibi katma değer oluşturduğu bilinmekte. Önümüzdeki yılla ilgili bizim hala primlerimiz belli değil. Yetkililerin bir an önce belirsizlikleri gidermesi gerekiyor"  ifadelerini kullandı.

 

Bu haber 472 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz