söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöke Ovasında makinalı pamuk hasatı başladı; rekolte çok düşük!..


Söke Ovasında makinalı pamuk hasatı başladı; rekolte çok düşük!..

 

Ziraat Odası Başkanı Tanyeri; “Makinalı pamuk hasatında rekolte çok düşük, endişelerimiz daha da arttı” 

Söke Ovasında sezonun ilk sembolik elle pamuk toplanmasının ardından yavaş yavaş makinalı hasat başlarken, ilk günkü hasatlarda verimin çok düşük çıkması Söke Ovasında pamukçunun endişelerini artırdı. 

Son yıllarda ülke genelinde pamuk üretiminden yavaş yavaş uzaklaşılmasına rağmen pamuk üretimi ni sürdüren Sökeli pamuk üreticilerinin sezon başındaki endişeli bekleyişleri sürüyor. Yaklaşık 340 bin dekar pamuk ekimin yapıldığı Söke Ovasında önceki gün yapılan ilk makinalı pamuk hasatının yapıldığı tarlada verim geçtiğimiz yıla göre yarı yarıya düşük çıktı. 

Rekolte kaybının en büyük nedeninin bu sezon pamuk üreticisinin başına musallat olan kırmızı örümcek ve ballılık olduğunu söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri; “Kırmızı örümcekle zirai mücadelemizde kullandığımız ilaçlar fazla etkili olmadığını düşünüyorum. Bir yandan verim kaybı bir yandan artan maliyetlerin nasıl karşılayacağımızı düşünürken gözümüz, kulağımız destekleme primlerinin arzuladığımız rakamlarda açıklanmasıdır.” dedi. 

Tanyeri; “Bir Kilo Pamuğun Maliyeti 5 Lira 40 Kuruş” 

Hükümetin pamuk ithalatına tepkili olduklarını söyleyerek eleştiride bulunan Tanyeri; ”Bir kilo pamuğun maliyeti  5 Lira 40 Kuruş, dönüm maliyeti 2700 Lira. Geçen sezon kiloda 80 kuruş destekleme verildi. Şimdi sezona  girerken kütlü pamuk alımları ortalama 4 lira gibi seyrediyor. Bu koşullarda üreticimizin bırakın para kazanmasını maliyetini kurtaramaz. Şu anda  dünya fiyatların çok gerisindeyiz. Koşullar değişmezse çiftçimiz  batacak.” şeklinde konuşarak hükümetin pamuk üreticisinin sorunlarını dikkate almasını istedi.


Haber: Murat Sülünoğlu

 

Bu haber 617 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz