söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSezonun ilk pamuğu hasat edildi…


Sezonun ilk pamuğu hasat edildi…

Tanyeri, “Zor Bir Yıl Yaşıyoruz…” 

 

 

Söke Ovası’nda gelenek bozulmadı, sezonun ilk pamuğunu bu yıl da Tuzburgazı’nda hasat edildi… Pamuk üreticisi yoğun şekilde hastalıklarla mücadele ediyor.  Eylül'de başlayacak hasat öncesi rekoltede düşüş kaygısı var... 

Ege Bölgesi'nin pamuk ambarı Söke, bu yılda geleneği bozmadı, bir gün arayla önce Tuzburgazı ardından Gölbent Ovası'nda sezonun ilk pamuğunu hasat etti.

Sökeli pamuk üreticisi pamukta görülen kırmızı örümcek ve ballı basra zararlılarıyla mücadele ederken, Tuzburgazı Ovası’ndan gelen haber, ”Ege Bölgesi’nde pamuğun başkenti olarak adlandırılan Söke, “bu yıl da yaptı yapacağını” dedirtti ve gelenek bozulmadı, sezonun ilk pamuğunu yine Tuzburgazın’da hasat edilirken bir hasat haberi de Gölbent Ovası'ndan geldi…

Tuzburgazı çiftçilerinden Erol Körpe geçen yıl da sezonun ilk pamuğunu hasat etmişti. 1 Dekarlık arazide gerçekleşen sezonun ilk hasatı tüm dikkatleri sezona çevirdi. 

Tuzburgazı’na giden Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tanyeri, ”Söke inadına pamuk üretmeye devam ediyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi ve Çukurova’da pamuk üretim alanları daralırken, Söke bu yılda üretimde fire vermedi. Ancak Ballı Basra ve Kırmızı Örümcek hastalıklarından dolayı yoğun şekilde zirai ilaç mücadelesi devam ediyor ve bu da ek masrafları beraberinde getirdi. Hastalıklardan dolayı da verimde rekolte kaybı yaşanacağı görülüyor.Ziraat Odamız'ın mühendisleri sürekli arazideler” dedi, sezonun ilk hasadını gerçekleştiren üretici Erol Körpe’yi kutlayarak sezonun hayırlı olmasını diledi.

Üretici Körpe, "Bu yıl da sezonun ilk pamuğunu üretmenin mutluluğunu yaşıyorum. 1 Dekarlık arazide yetiştirdiğim ürünü  Çırçır İşletmesi'ne götürüp ilk satış işlemini de Söke olarak yapmış olacağız,hayırlı olsun"dedi.

Öte yandan Söke İlçe Tarım Müdürlüğü Ekipleri'de Akçakaya Mahallesi'nde yapılan tarla kontrollerinde, yaprak biti, kırmızı örümcek, beyaz sinek ve yaprak kurdu zararlısı yoğunluğu tespit etti. Üreticilerin pamuk ekili alanlarını kontrol etmeleri istendi.

Tanyeri, “Zor Bir Yıl Yaşıyoruz” 

1 kilo kütlü pamuk maliyetinin 5 lira 40 kuruş olduğunu belirten Tanyeri, Ak Parti Aydın Milletvekilleri’ne üretici olarak, “Zor Bir Yıl Yaşıyoruz” dedi…

AK Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, Bekir Kuvvet Erim, Metin Yavuz ve Rıza Posacı geçtiğimiz gün ilçe ziyaretlerine kapsamında Söke’ye geldi, burada merkez ve çevre mahalle muhtarları ile düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıya katılan muhtarlar mahalleleri ile ilgili sıkıntıları ve beklentileri milletvekillerine anlatırlarken, Pamukçular Mahalle Muhtarı ve aynı zamanda Söke Ziraat Odası Başkanlığı görevinde bulunan Mustafa Tanyeri, pamuk üreticisinin hastalıklarla mücadele ettiğini, ancak 5-6 kez ilaçlama yapmalarına rağmen zararlılarla baş edemediklerini açıkladı, Borsa'da yaşanan sıkıntıları aktardı. 

Tanyeri, Ak Parti Aydın Milletvekilleri’ne 1 kilo kütlü pamuk maliyetinin 5 lira 40 kuruş olduğunu anımsatarak, pamukta yaşanan hastalıklar karşısında maliyetlerin katlandığını anlatarak üretici olarak, “zor bir yıl yaşıyoruz…” dedi…

 

 

 

Bu haber 353 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz