söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiİlk Pamuğa Sembolik Fiyat...


İlk Pamuğa Sembolik Fiyat...

Söke bu yılda geleneği bozmadı... İlk Pamuğa 100 lira sembolik fiyat...

 

Pamuk üssü Söke bu yılda geleneği bozmadı, bir gün arayla önce Tuzburgazı ardından Gölbent Ovası'nda sezonun ilk pamuğunu hasat etti. 1 Dekar'lık arazisinden hasat ettiği 350 kg pamuğu Tuzburgazı 'nda faaliyet gösteren Akpam Çırçır İşletmesi'ne getiren üretici Erol Körpe, "Geçen yıl olduğu gibi bu yılda sezonun ilk pamuğunu üretmenin mutluluğunu yaşıyorum. Pamuk hasat sezonununda açılışını yapmak bana nasip oldu.” dedi.

"Ağanın eli tutulmaz" diyerek ürüne sembolik fiyat verecek Çırçır İşletmesi Mustafa Akıllı' dan iyi bir fiyat beklediğini söyledi. 

Akıllı da "Zor koşullar altında üretim yapan üreticilerimizin bu yıl genel hasattan bekledikleri rakamın en az 5 Lira olmasını bekliyoruz. Primin de 1 buçuk Lira olması gerekir. Erol arkadaşımıza geçen yıl kiloda 80 Lira sembolik fiyat vermiştik, bu yılda 100 Lira hakkıdır…” dedi.  

Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tanyeri ise, "Bu yıl pamukta görülen kırmızı örümcek ve ballı basra hastalıkları zirai ilaç giderlerini yükseltti. Şayet 5 Lira 'nın altında fiyat belirlenirse önümüzdeki yıllarda Söke'de de pamuk ekim alanları daralır" dedi. 

Tuzburgazı 'nda gerçekleşen alım töreninin ardından Güllübahçe Mahallesi'ne geçildi, Gölbentli üretici Mutlu Ak'ın ürettiği pamuğun Vimtaş Çırçır İşletmesi'nde alım törenine katılım sağlandı. Üretici Mutlu Ak'ta bu yıl üretim maliyetlerinin yüksek olduğuna dikkat çekerken işletmeci Veysel Saplı da 100 lira sembolik fiyat açıkladı.

Alım törenlerine Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Ak, Yönetim Kurulu Üyeleri Yusuf Çam, Kasım Kaya, Yıldıray Gürel, Tuzburgazı Muhtarı Mutlu Akıllı ve Gölbent Muhtarı Ahmet Yemiş'te katıldı.

 

Bu haber 330 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz