söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiCHP Kadın Kolları Başkanı Çolak'tan ”İstanbul Sözleşmesi” açıklaması


CHP Kadın Kolları Başkanı Çolak’tan ”İstanbul Sözleşmesi” açıklaması

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları tarafından tüm yurtta CHP İl ve İlçe örgütlerince eş zamanlı olarak düzenlenen basın açıklamasında “İstanbul Sözleşmesi”nin önemine dikkat çekildi.

CHP Söke İlçe lokalinde beraberinde kadın kolları üyeleri ile basın açıklaması yapan CHP Kolları Başkanı Kübra Çolak, İstanbul Sözleşmesinin toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını öngören ve kadına karşı sokakta ya da evde şiddetin önlenmesini amaçlayan hukuki bir belge olduğunu belirtti.

CHP Söke Kadın Kolları Başkanı Kübra Çolak, Ülkemizin de altına imza attığı bu sözleşmenin gereklerini yapmak zorunda olduğunu, Birilerinin iddia ettiği gibi İstanbul Sözleşmesinin yuva yıkmadığını, bir ailede şiddet gören kadın varsa erkeğin cezalandırılması gerektiğini söylediğini bildirdi.

İstanbul Sözleşmesi’nin 4 temel hedefi olduğunu söyleyen Çolak; “Türkiye’de sosyal devlete ve adalete, ekmek gibi, su gibi bir ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Bugün ülkemizin her bir köşesi işsizlik, yoksulluk, adaletsizlik ve şiddet ile kaynarken, siyasi iktidar yangına benzin dökecek kadar kontrolünü yitirmiş kararlar alıyor.Bunun en akıl almaz örneğini de, İstanbul Sözleşmesi üzerinden kadınlara yönelik başlatılan sistematik saldırılarda görüyoruz. Cumhuriyetimizin ilan edildiği tarihten bu yana, kadınlar olarak elde ettiğimiz tüm haklar bir çırpıda elimizden alınmak isteniyor. Ülkemizde, kadınların hakları ne yazık ki uzun yıllardır yalnızca kağıt üzerinde var. Biz kadınlar elde ettiğimiz haklarımızı bugün hayatın her alanında yaşamak istiyoruz. Erkek egemen iktidar ise hukuken kazanılmış haklarımızı gasp ettiği yetmiyormuş gibi, şimdi de bu hakları tamamen ortadan kaldırmak istiyor. 2011 yılında imzalanan ve kadına yönelik şiddete karşı devletin atması gereken adımları temel alan İstanbul Sözleşmesi, bugün uygulanıyor olsa birçok kız kardeşimiz yaşıyor olacaktı. Birçok kadın evde ekonomik şiddet görmeyecekti; psikolojik şiddete uğrayıp susmayacaktı ve hatta bu yüzden hayatına son vermeyecekti. İstanbul Sözleşmesi’nin neden biz kadınlar için çok önemli olduğunu kavrayabilmek için öncelikle bu sözleşmenin ne olup ne olmadığını bizi dinleyen tüm kadınların ve erkeklerin çok iyi anlaması ve çevresindekilere anlatması gerekiyor. İstanbul Sözleşmesi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete karşı devletin yapması gerekenleri içeren hukuki bir belgedir.“ şeklinde konuştu.

 

Bu haber 104 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz