söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiİbrahim Özgezici'nin kaleminden


İbrahim Özgezici’nin kaleminden

PAMUK (BEYAZ ALTIN)

 

Söke’nin ana gelir kaynaklarının başında pamuk (Beyaz Altın) var. 

Bunu tarıma dayalı sanayi üretimi ve diğer zirai ürünler takip ediyor. 

Yaklaşık 450 bin dekar alana sahip olan Söke Ovası’nda pamuk başta olmak üzere, kültür bitkileri olarak; buğday, yulaf, arpa, mısır ve benzeri ürünler yetişirken, sanayi bitkileri olarak da; pamuk, ayçiçeği, kanola ve susam yetişmektedir.

Söke, Akdeniz iklim kuşağında yer alan bir coğrafyada. Uzun yıllar da bu iklim kuşağının etkileri ovanın bereketine, ürün hacminin artmasına, dolayısıyla da bölgenin kazancına olumlu etki yapmıştır.

Ülkemizde 1999 yılından itibaren sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde seyretmeye başlamış, 2010 yılı en sıcak yıl olarak kayıtlara geçerken, 2019 yılı en sıcak dördüncü yıl olmuştur. 2000’li yıllar sonrası 50 yıllık ortalama sıcaklıkların üzerine çıkmıştır. 

Son yıllarda tüm dünyada iklim kuşağında değişiklikler olup, bölgemizde de iklim değişikliklerinin etkisi görülmeye başlamıştır. Tropik ve subtropikal kuşağın genişlemesiyle bölgemizi de yavaş yavaş etkilemeye başladığı görülmektedir. Sıcaklık ve yağış normallerinde değişime yol açan bu etki mevsimlerin iklim özelliklerini de değiştirmiş oluyor. Sıcak iklim kuşağına giriyor olmamızın mevsimlerin uzamasını ya da kısalmasına bir etkisi olmazken, iklim özelliklerini belirgin şekilde değiştirmektedir. Örneğin iklim değişikliklerinin de etkisiyle çiftçi “kırmızı örümcek”, “yaprak biti” vb. sorunlarla daha çok mücadele etmekte, daha çok para, zaman ve emek harcamaktadır. Harcanan her kuruş da hem çiftçimizin cebinden, hem de ilçe ekonomisinden buharlaşıp gitmektedir.

İklim koşullarının değişmeye başlaması, gündüz ve gece sıcaklıkları arasındaki farkları belirginleştirip, ekilen bitki türlerini strese sokmakta, hastalık ve zararlı yönetimini de zorlaştırmaktadır. Bu da bitki verimi ve sürdürülebilirliği konusunda problemleri beraberinde getirmektedir. Zaten ovanın belli bölgelerindeki tuzlanma, kuraklık gibi sorunlara bir de iklim eklenince geleceğe dönük ürün arayışı kaçınılmaz hale geliyor.

 

SÖKE MARKALI HİDROFİL PAMUK / KULAK ÇUBUĞU

 

Bölgemizden elde ettiğimiz pamuğu genelde hammadde ya da yarı mamül, bir miktarını da katma değerli ürün olarak değerlendiriyoruz. Katma değerli mamül çeşitliliğini artırdıkça ilçemizin gelir kaynağı artacağı gibi, üretimin marka bütünlüğüyle de bilinirliği buna paralel artacaktır. 

İlçemizde açılan her fabrika şehrin gelişimine, istihdam imkanlarının artmasına ve yaşam kalitesinin daha çok yükselmesine olanak sağlayacaktır.

Örneğin ürettiğimiz pamuğu, iplik ve gömleklik kumaşın yanısıra “tıbbi hidrofil pamuk” haline getirebilecek fabrikalar, işletmeler de ilçemize kurulabilir. Bugün eczanelerden satın aldığımız pamuğun 100 gramı ortalama 10 lira. Kilosu 100 lira. Yine kadınların makyaj ürünü olarak kullandığı pamuk çeşitlerinden, kulak çubuğuna kadar pek çok hidrofil pamuk türü var. Fakat bölgemizdeki pamuğu işleyip, katma değerini artıracak fabrikası yok. Pamuğu burada üretiyor, ama kozmetikten, kişisel temizliğe, tıbbi tüketime kadar tamamını bir başka şehirden satın alıyoruz. İlçemizin büyümesine, nüfus artışına baktığımızda, pamuğun değerini artıracak fabrikaların, işletmelerin açılması kaçınılmaz hale geldi.

Yukarıda az da olsa iklimden bahsettik. Zamanla ürün çeşitliliğinin artmasına neden olacak hava koşulları nedeniyle arayışlara bugünden başlamak gerekiyor. 

İklim değişikliklerine karşı koyabilecek formüllerden biri de kapalı alanlarda tarım yapabilmek. Seracılık benzeri daha geniş bir alana yayılan, kendi enerjisini üreten, sulamayı tek bir noktadan ve bilgisayar kontrollü yapabilen, ısıyı klimatik bir sistemle tesise yayabilen komplike tarım alanları. Bugün için ütopik ve hayal gibi görünebilir ama gelecekte tarım modeli bu ve benzeri olacak. Hatta ve hatta topraksız tarımı daha çok konuşacağız. 

Yukarıda söylediklerimi örneklemek gerekirse, ülkemizden çok güzel bir çalışma mevcut. “TİGEM Gözlü Tarım İşletme Müdürlüğü” kendilerine örnek çalışmaları için tebrik ediyorum. Müdürlük 288 bin dekar arazisi içindeki 492 dekarlık 8 dairesel tarla modeli geliştirmiş ve uygulamış. Teknolojinin ve modern ekipmanların en iyi şekilde kullanıldığı bu arazilerde 66 futbol sahası büyüklüğünde alana 8 dairesel tarla modelini uygulamaya almış. Burada kullandığı “Center Pivot Robotik Sulama Sistemi” ile Sulamanın otomatik olarak yapılması ve suyun verimli olarak kullanılmasıyla daha az su, daha yüksek, kontrollü verim elde edilmiş. Meraklıları internet üzerinden daha geniş bilgilere kolayca ulaşabilirler.

 

KONSERVE VE SALÇA/SOS FABRİKALARI

 

Ütopik fikirleri şimdilik bir yana bırakarak, bugün yapılabileceklere bakarsak, ortaya çıkan tabloda; ne üretiyorsak onu işleyecek, kavanoza, ambalaja koyacak tesislerin bölgeye kazandırılması şart. Domates üretiyorsanız, salça ve sos fabrikasına, meyve üretiyorsanız meyve suyu ve şekerleme fabrikasına, pamuk üretiyorsanız pamuğu üst düzey mamüle çevirecek fabrikalara ihtiyacımız var. 

Söke’de daha önce büyük çabalarla kurulmuş olan, çırçır, iplik ve gömleklik kumaş fabrikalarını Sökeliler gayet iyi yönetmişler, bölgesel markalar haline getirme bilgi ve cesaretini ortaya koymuşlardır. Yarın da elindeki sermayeyi iyi değerlendirip, ürettiği hammaddeyi en iyi şekilde işleyip pazara sunacak enerjiye ve bilgi birikimine sahipler. Yeter ki güçbirliği olsun. 

Unutmayalım ki; sadece üreterek bir yere varamayız. Günümüzün gerçeği şudur ki; ürettiğinizi farklı şekillerde işleyemiyorsanız daha düşük bir gelir gücüne sahip olursunuz. 

Beyaz altın pamuk ve onu destekleyen diğer ürünler, tarladan üretim bandına, oradan da, hem yurtiçi hem de yurtdışına ulaştırılmalı. Bölgesel olarak; tren yolu taşımacılığına, karayolu taşımacılığına, havayolu taşımacılığına ve deniz yolu taşımacılığına sahibiz. Bu ve benzeri etkenler bizi bölgede strateji olarak çok güçlü hale getiriyor. 

 

Pamuğun ve bölgenin beyaz altın olarak kalması, hatta bir elmasa dönmesini istiyorsak bölgeye tarımsal yatırım gelmesi için çaba göstermeliyiz.

 

Bu haber 435 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz