söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKurban Bayramı'nız Kutlu Olsun…


Kurban Bayramı’nız Kutlu Olsun…

Bayram Namazı saat 06:45’de kılınacak...

 

30 Temmuz perşembe öğleden sonra başlayacak 4,5 günlük Kurban Bayramı tatili son bulacak ve 4 Ağustos salı günü işbaşı yapılacak bu dört günlük tatil bir çok vatandaşa dinlenme ve gezme fırsatı sağlayacak…

 

2020 Kurban Bayramı arefe günü 30 Temmuz 2020 perşembe gününe denk geliyor.

Arefe günlerinde yarım gün mesai yapılıyor.

31 Temmuz Cuma Kurban Bayramı'nın 1. günü.

1 Ağustos Cumartesi Kurban Bayramı'nın 2. günü.

2 Ağustos Pazar Kurban Bayramı'nın 3. günü.

3 Ağustos Pazartesi Kurban Bayramı'nın 4. günü.

 

Sevinç, mutluluk ve paylaşmanın toplumun bütün kesimleriyle birlikte yaşandığı ulvî bir atmosfer olan Kurban Bayramını kutlayacağız... 

İlçemizde Bayram Namazı saat 06:545’de kılınacak...

 

Yarın arife, mübarek Kurban Bayramı, vatandaşlarımız bayram için son hazırlıklarını yaparken, öncelikli olarak dünyadan göçmüş olan yakınlarının mezarlarını ziyaret edecek ve kurban pazarından kurbanlıklarını alacaklar… 

 

Bu bayram, Korona virüs tedbirleri gereği sosyal mesafe, maske ve eldiven kurallarına uygun olarak geçireceğiz… Vatandaşlarımızın huzurlu ve sağlıklı bir ortamda kurban ibadetlerini yerine getirebilmeleri için gereken tüm hizmetlerin sağlanacağı duyuruldu.

Bu bayram da önceki bayram gibi büyüklerimiz ziyaret etmek yerine yine telefon ve mesajla görüntülü aramayla kutlayalım…

 

Kaymakamlık ve Söke Belediyesi, halkımızın Kurban Bayramını huzur içerisinde geçirmesi için bir dizi önlemler alırken bayram hazırlıklarını tamamladılar.

31 Temmuz - 3 Ağustos tarihleri arasında kutlayacak olduğumuz Kurban Bayramı’nı halkımızın huzur içerisinde geçirmeleri için başta Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı olmak üzere Kaymakamlıkça gerekli tedbirler alınırken Söke Belediyesi de hazırlıklarını tamamladı. Söke'de kurban kesim yerlerinin belirlenip gerekli ön hazırlıklarının planlamasının yanı sıra Bağarası ve Güllübahçe Mahallelerinde kurban kesim yerlerinin bakımları yapıldı.

 

“Sağlık Bakanlığı’nın Kurban Bayramı uyarıları”

Sağlık Bakanlığı’nın verilerinden derlenen bilgilere göre, koronavirüs salgının etkisinin sürdüğü bu seneki Kurban Bayramı’nda uyulması gereken hijyen uyarıları şöyle: “Maske-Mesafe Şart: Etin kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında el hijyeni, maske ve sosyal mesafe gibi kurallar kesinlikle ihmal edilmemeli. Gerek hayvan satış, gerekse kurban kesim yerlerinde alınacak tedbirler çerçevesinde Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş tüm kurallara işletme sahipleri, çalışanlar ve hizmet alan vatandaşlar eksiksiz uymalıdır."

 

“Kurban Bayramı Namazı saat 06:45’de”

Söke’de Bayram Namazı saat ,6:45’de kılınacağını anımsatan Söke İlçe Müftüsü Ali Saim Doğru; "Kurban, fert ve toplum hayatı açısından çeşitli anlamlar taşıyan mali bir ibadettir. Kurban, sahip olduklarımızı fakir ve ihtiyaç sahipleriyle paylaşmanın tadına varma fırsatı, katılaşan kalplere, hayatın ve varoluşun gerçek anlamını unutan zihinlere öze dönüş çağrısı içeren bir hikmetler bütünüdür. Ancak, kurban ibadetinin yerine getirilmesi kadar onu ifa ederken gözetilmesi gereken ilkeler ve amaçlar da önemlidir. Yaratılana şefkat ve merhamet, temizlik, insana saygı, çevrenin korunması, israftan kaçınma Müslümanın her zaman göstermesi gereken temel duyarlılıklardır.” dedi.

 

“Kurban Bayramınız Kutlu Olsun”

Bayramlar, dinî ve millî hislerimizi coşturan, akrabalık bağlarını kuvvetlendiren, komşuluk ilişkilerini yenileyen, toplumsal hayatı canlandıran, bir gönül medeniyeti olan İslâm’ın yoksulu gözetme, yetimi sevindirme, düşkünü tutma, güçsüzü kollama, zayıfı destekleme, muhtaçla paylaşma gibi yüce değerlerini yaşatan müstesna günlerdir.

Kurban Bayramı'nda, koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların sağlıklı ve güvenli bir şeklide dini vecibelerini yerine getirebilmeleri için ülke genelinde gerekli önlemlerin alındığını duyurdu. Bu bayram da, Korona virüs tedbirleri gereği sosyal mesafe, maske ve eldiven kurallarına uygun olarak geçirmek üzere tüm vatandaşlarımız kurallara uygun olarak bayramı kutlamaları için gerekli önlemler alındı.

Bayramlar, günlük hayatın koşuşturması içinde unuttuğumuz, insanı insan yapan değerleri bizlere yeniden hatırlatan, yalnızlaşan modern insana kendini ve çevreyi fark etme imkânı sağlayan, topluma sevinç ve hüznü, sevgi ve dostluğu paylaşma ortamı sunan, bireysel huzur ve mutluluğu kitlesel boyutta derinden hissettiğimiz son derece önemli zaman dilimleridir.

Bu itibarla bayramlar, birbirimizden kaçış anları değil, birbirimize yakınlaşıp, gönlümüzü birbirimize açtığımız eşsiz fırsatlar olarak görülmelidir. Bu özel günlerde dargınlıkları, kırgınlıkları bir kenara bırakarak gönülleri birleştirmek ve yeniden kenetlenmek hepimizin öncelikli görevidir. Bayramlar, sevinçleri büyütme mevsimidir. Önce gönüllerimizi bir sevinç yumağı hâline getirelim, sonra annelerimizin ve babalarımızın gönüllerini alalım. Çocuklarımızı, şefkat ve merhamete muhtaç öksüz ve yetimleri, yoksul ve kimsesizleri, evinde ve yatağında ziyaretçi bekleyen insanlarımızı sevindirelim. Akraba ve komşularımızı untmayalım. Yakındakileri ziyaret edelim, uzaktakilerin hal ve hatırlarını sorarak bayramlaşalım. Büyüklerimiz ziyaret ederek gönüllerini alıp ellerini öpelim. Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın, milletimizin Kurban Bayramını tebrik ediyoruz. Kurban Bayramı'nın bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan diliyoruz…

 

Haber: Yılmaz Salum

 

Bu haber 827 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz