söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE ZİRAAT ODASI'NDAN İMAR PLANI DÜZENLEMELERİNİN HAYVANCILIKTA YENİ SIKINTILAR GETİRECEĞİ UYARISI


SÖKE ZİRAAT ODASI’NDAN İMAR PLANI DÜZENLEMELERİNİN HAYVANCILIKTA YENİ SIKINTILAR GETİRECEĞİ UYARISI

Söke Ziraat Odası’ndan yapılan açıklamada; Aydın-Denizli-Muğla planlama bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı, revizyonu, plan hükümlerinde yapılan düzenleme ve ilaveleri içeren askıya çıkarılan raporun, Söke ve Aydın bölgesinde çiftçiliğin yanında yapılan hayvancılığı olumsuz yönde etkileyeceği uyarısında bulunuldu.
Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş tarafından yapılan açıklamada; “Söke ovası toprak su ve iklim yapısı ile polikültür ziraatın en iyi uygulandığı örnek gösterilebilinecek yerlerden biridir. Ovamızda yonca, mısır silajı, hayvan şalgamı gibi kaba yemlerin üretilebildiği toprak yapısı mevcuttur. Bu arazilerde aynı zamanda kültür ırkı et ve süt hayvancılığı küçük işletmeler halinde yapılmaktadır. Kırsal kesimlerde ise yerli ya da melez hayvan varlığı olduğunu biliyoruz. 5403 sayılı toprak koruma ve arazi kullanımı kanununda, dikili tarım arazisi özel ürün arazisi, fiilen sulanan veya sulama projesi kapsamında kalan tarım arazilerinde 3194 sayılı imar kanunun 27. maddesi kapsamında kalan “HAYVANCILIK AMAÇLI YAPILAR HARİÇ, HAYVANCILIK TESİSİ YAPILMASINA İZİN VERİLMEZ” Hükmü ile ziraat yapılan toprakların içinde yer alan küçük hayvan çiftlikleri kurulamayacaktır. Yeni düzenlemeler ve ilavelerle (25-26-27-28-29 ve 30 no.lu plan hükümleri) yürürlüğe giren çevre düzeni planının bölgelerin gerçeklerine göre yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Çiftçimizin yıllardır bitkisel üretimle hayvancılığı birlikte yaptığı biliniyor. Bu nedenle çevre ve orman bakanlığımızın bu düzenlemeyi bir an önce yapmasını bekliyoruz” denildi.

 

Bu haber 1980 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz