söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi“Söke'nin Sevilen Muhtarı Zeki Acet Son Yolculuğuna Dualarla Uğurlandı”


“Söke’nin Sevilen Muhtarı Zeki Acet Son Yolculuğuna Dualarla Uğurlandı”

 

Söke Atatürk Mahallesi Muhtarı Zeki Acet, vefat etti.

Rahatsızlığı nedeniyle geçtiğimiz mart ayında İzmir Tepecik Araştırma Hastanesinde tedavi olmasının ardından geçtiğimiz günlerde tekrar rahatsızlığı sonucu önce Aydın ADÜ Araştırma Hastanesinde ameliyat olan ve son olarak Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Atatürk Mahalle Muhtarı (77 yaşındaki) Zeki Acet, dün sabah saatlerinde vefat etti.

Geçtiğimiz 2016-17 yıllarında Söke’nin fotoğraf albümünü çıkaran Atatürk Mahalle Muhtarı Zeki Acet’in vefatı ilçemizde üzüntü yarattı. 

 

Acet, arşivlediği siyah beyaz fotoğraflardan oluşan ve Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze yüzlerce değerli fotoğrafını "Geçmiş'e Yolculuk Söke" isimli albümü yayımlamıştı.

Uzun yıllar topladığı eski fotoğrafları hazırlayıp albüm haline getiren Acet’in çalışması büyük beğeni toplamıştı. Elinde binlerce fotoğraf bulunduğunu belirten Acet, ikinci ve üçüncü albümü çıkartacağını belirtmişti, fakat amansız bir hastalığa yakalanandı.

Atatürk Mahallesi’nin 1999 yılından beri muhtarlığını yapan Zeki Acet, Söke’nin en eski fotoğraflarını bulup tozlu raflardan albümlere taşıyarak tarihe tanıklık etmemizi sağladı.

1976 yılından beri Söke’de fotoğrafçılık yapan Zeki Acet, 2006 senesinden bu yana biriktirdiği fotoğrafların hepsini Söke halkına sunuyordu. İsteyen kurum ve kuruluşlar eski Söke fotoğraflarını ondan temin ediyordu. En son Söke Ticaret Odasının üyeleri için hazırlatttığı masa üstü takvimlerine de eski söke fotoğraflarını Zeki Acet vermişti.

Acet, 2006 senesinden bu yana arşiv yaparken, 2009 senesinde de ilk sergisini Recep Yazıcıoğlu Sergi Salonu’nda açtı. 

İlçemizde yaklaşık 22 sene fotoğrafçılık yapan Muhtar Acet, Fotoğrafçılık yaptığı süre içinde araştırıp bulduğu fotoğrafları küçük küçük biriktirmeye başladığını, bununla ilgili de içerisinde futbolla, mesleklerle, Söke’nin herhangi bir yeri ile ilgili 323 adet fotoğraf olan güzel bir albüm çıkarmıştı. Acet, ikinci ve üçüncü albümü çıkartacağını söylemişti fakat amansız bir hastalığa yakalanandı ve ömrü vefa etmedi.

Yıllardır büyük bir heyecan ve coşku ile büyük emek vererek biriktirdiği fotoğraflarını geçmiş yıllarda 2009, 2010 ve 2012 yıllarında açtığı üç sergiye Sökelilerle buluşturan Zeki Acet'in Atatürk Mahallesi'ndeki muhtarlık binası adeta bir Söke görsel arşiv ve müzesini andırıyor. Söke tarihine ve kent kimliğine ait birçok fotoğraf duvarları süslüyor.

Cumhuriyetin ilk yıllarına ait Söke yerleşim haritasından, mahallelerine, Söke'nin genel görünümünden, Hükümet Konağına, ulusal bayramlardan, dini bayram kutlamalarına, Türk Ocağı, Halkevi faaliyetlerine, Eğitim Kurumlarından, Sağlık Kurumlarına, Söke'deki Sanayi tesislerinden, Esnaflara, Atatürk'ün Söke'ye Gelişinden, 1937 Ege Manevralarına, Söke'nin Köprülerinden, Söke sinemalarına, spor kulübünden, Söke'de sportif faaliyetlere, Söke Belediyesi, Söke THK, Söke'de Dernek çalışmalarına dair pek çok tarihi fotoğraf bu görkemli albümde kayıt altına alınmış.

Söke sevdalısı Merhum Zeki Acet, bu çalışmasıyla Söke'nin kent tarihine, kent kültürüne ve kent kimliğine kendi olanakları ölçüsünde büyük bir katkı sunmuştur.

 

“Son Yolculuğuna Dualarla Uğurlandı”

Atatürk Mahalle MuhtarıZeki Acet, son yolculuğuna dualarla uğurlandı.

Merhum Zeki Acet’in cenazesi Perşembe günü ikindi namazı öncesi Kocacamide kılınan cenaze namazı sonrası Çimento Asri Mezarlığında defnedldi.

Covid-19 Salgın tehlikesi nedeniyle alınan önlemler kapsamında sosyal mesafenin dikkat edildiği cenaze töreninde kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, muhtar arkadaşları ve yakınları Merhum Zeki Acet’i son yolculuğuna dualarla uğurladılar.

 

Biz de Söke Ekspres Gazetesi olarak; merhum Zeki Acet’e Allah'tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine ve ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

 

Haber: Yılmaz Salum

 

Bu haber 2684 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz