söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDoğanbey, taş evleri saran çiçekleri ile ayrı bir güzelliğe büründü


Doğanbey, taş evleri saran çiçekleri ile ayrı bir güzelliğe büründü

 

Söke ilçesine bağlı Doğanbey köyü tarihi taş evleri ve taş sokakları ile dört mevsim doğaseverleri ağırlarken, taş evleri saran yaz çiçekleri ile ayrı bir güzelliğe büründü. Tarihi Rum köyünde misafirler taş binalar arasında gezerek, çektikleri fotoğraflar ile anı ölümsüzleştiriyor. Yaz mevsimi ile birlikte taş evleri saran çiçekler eşsiz bir manzara sunuyor.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı içerisinde yer alan Doğanbey köyü, Söke’ye 32 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 1850 yılında kurulan Doğanbey'e, 1924 yılındaki mübadele ile Rumların köyü terk etmesinden sonra, Selanik göçmenlerinin yerleştiği biliniyor. Ege Denizi manzarası, taş evleri ve taş sokakları ile dağın yamacında, yemyeşil bir doğanın kucağında misafirlerini ağırlıyor. Dört mevsim ziyaretçilerin uğrak yeri olan Doğanbey’de girişte Milli Park müzesi karşılıyor. Müze gezisinden sonra taş yolu takip eden vatandaşlar, köyün içine ulaşıyor. Aslına uygun restore edilmiş tarihi taş evler ile doğaya yenik düşmüş eski evler bir arada yer alıyor.

Doğanbey'e gelen ziyaretçiler yaz mevsiminde ayrı bir güzelliğe bürünen tarihi Rum köyünde unutulmaz anlar yaşıyor. (iha)

 

Bu haber 447 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz