söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöke'de Avukatlardan “Savunma Yürüyor” eylemi


Söke’de Avukatlardan “Savunma Yürüyor” eylemi

 

Söke Baro Başkanı Pakalın; ”Unutmayın avukatın sesi kesilirse vatandaşın nefesi kesilir”

 

Baro Başkanlarının sürdürdüğü “Savunma Yürüyor” eylemine Söke de görev yapan avukatlarda gerçekleştirdikleri yürüyüş ile  destek verdiler.

Aralarında Aydın Barosu Söke Şube Başkanı Av. Muharrem Pakalın’ın da  bulunduğu avukatlar cübbeleri ile ilçemizde yürüyüş yaptılar. Ellerinde taşıdıkları dövizlerler Söke Adliyesinden başlattıkları yürüyüşte Futbol Sokak, Köprübaşı, İstasyon Caddesi, Cumhuriyet Caddesi’ni takip ederek Cumhuriyet Meydanına ulaşan avukatlar Atatürk Anıtı önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından dağıldılar.

Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması  yapan  Baro Başkanı Muharrem Pakalın, Ankarada  Baro Başkanlarının sürdükleri eylemlerinin kolluk kuvvetleri tarafından engellendiğine dikkat çekerek; ”Hepimizin malum olduğu üzerine Türkiye genelinde Baro Başkanlarının günlerdir sürdürdüğü “Savunma Yürüyor” eylemi bu gün baro başkanlarımızın  Anıtkabir de  yapacakları basın açıklaması ile sonlanacaktı. Ancak gelinen noktada Baro Başkanlarımızın bu yürüyüşü kolluk kuvvetleri tarafından engellenmiştir. Ankarada yürümek üzere anayasal haklarını kullananan 51 Baro Başkanı Ankara girişinde kolluğun haksız, hukuksuz orantısız müdahalesiyle karşılaşmış, bazı  baro başkanları fiziksel müdahaleye uğramış ve Gaziantep Baro Başkanımız kolluk tarafından darp edilmiştir. Kolluğun hukukuz davranışlarına tabi ki alışıkız, bu durum son zamanlarda hukuksuzluğun da  ötesine geçerek pervasız bir hadsizlik haline evrilmiştir. Ancak sırf demokratik yollarla muhalif görüşlerini ortaya koyduğu diye TC Anayasası ve Avukatlık Kanunu’nun kendilerine yüklediği hak ve  sorumlulukları  gereği mesleği açısından talihsiz, utanç  verici ve bir o kadar da kabul edilemezdir” dedi. 

Pakalın, açıklamasını; ”Utanç vesikası haline gelen Baro Başkanı’nın cübbesinden çekilerek engellenmeye çalışıldığı fotoğrafı veren  kolluğu da ayrıca şunu hatırlatmak isteriz ki;bu gün durdurmak için asıldığın o cübbe yarın haklarının savunulması için sığınınabileceğin  tek limandır.Bizler bu yürüyüşü kendimiz için değil,istisnasız bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının haklarını korumak için yapıyoruz.Gün gelecek herkes o asıldığın cübbeye sığınmak zorunda kalacak.Unutmayın avukatın sesi kesilirse vatandaşın nefesi kesilir” şeklinde sürdürdü.

 

Bu haber 578 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz