söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYarın Kadir Gecesi


Yarın Kadir Gecesi 

 

 

Ramazan ayının son günlerine yaklaşırken yarın Kadir Gecesini idrak edeceğiz. 

Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gece olarak da bilinen Kadir Gecesi İslam dünyası tarafından heyecanla bekleniyor.

Rahmet, bereket ve feyizle dolu mübarek Ramazan ayının sonuna yaklaşmış ve manevi duyguların yoğunlaştığı Kadir Gecesine Cenabı Hakk'ın lutfüyle ulaşmış bulunuyoruz. 

 

Kadir kelime olarak; değer, kıymet ve itibar anlamlarına gelir. Ramazan ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gecedir.

2020 yılının Kadir Gecesi 19 Mayıs Salı akşamı 20 Mayıs Çarşamba gününe bağlayan yarın geceye denk geliyor.

 

“Kadir Gecesi'nin Önemi”

Diyanete bağlı resmi kaynaklarından alınan bilgiye göre; Peygamber efendimiz (s.a.v) daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp, benim ümmetimin ömrü kısadır, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü teâlâ, (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin kalbini ferahlandırdı. Kadir gecesi, her Ramazan ayında gelir.

Kadir Gecesinin değeri ise Kur'an-ı Kerim'in ilk o gece indirilmeye başlanmasındandır.

Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlamaktadır. Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesinin önemi şu şekilde dile getirilmiştir; ''Biz Onu (Kur'an-ı Kerim'i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik, gün ağarıncaya kada sürer.'' (Kadir Süresi 1-5 Ayetler) 

 

“Kadir gecesinin zamanı”
Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan'ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir. İslam peygamberi Muhammed, Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" demiştir.

Kur'an'a ne derece bağlı olup olmadığımızı düşünerek bu geceyi vesile bilip hayatımızı yeniden Kur'an'a ve Sünnete göre tanzim etmeliyiz. İslami ve insani görevlerimizi yerine getirmeye çalışmalıyız. Bu mübarek gecenin rahmet atmosferinde ellerimizi ve gönlümüzü Yüce Mevla’ya açarak,  kendimiz, ailemiz, yakınlarımız, milletimiz, bütün Müslümanlar ve insanlık için dua edelim. Ayrıca, yaşadığımız dünyada savaş ve şiddetin yerini adalet ve sevginin, barış ve huzurun alması için dua edelim. Bu duygu ve düşüncelerle ilçemiz ve bölgemizde yaşayan bütün vatandaşlarımızın, Kadir gecelerini tebrik ediyor, bu gecenin İslam alemine ve bütün insanlığa hayır getirmesini Cenab-ı Allah’tan diliyoruz...
 

Kadr Suresi Arapçası

Bismillahirrahmanirrahim

"İnnaa enzelnâhü fî leyletil kadr.
Ve maa edrâke mâ leyletül kadr.
Leyletül kadri hayrün min elfi şehr.
Tenezzelül melâiketü verrûhu fîhâ biizni rabbihim.
Min külli emrin selâm. Hiye hattâ matla'ıl fecr."

Meâli:

"Hakikat, biz onu (Kur'anı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selâmdır."

Cenabı Hakk, dualarımızı kabul etsin...

 

Bu haber 486 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz