söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöke Çayı Islahı 1. Kısım Sözleşmesi İmzalandı…


Söke Çayı Islahı 1. Kısım Sözleşmesi İmzalandı…

 

“Söke Çayı Islahı Projesi” ihaleyi alan firma ile DSİ arasında sözleşme imzalandı…

AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz, uzun süredir çözüm bekleyen Söke Çayının ıslahı ile ilgili müjdeyi vererek, ilk kazmayı 15 Mayıs'ta vuracaklarını açıkladı.

Söke’nin gündemini uzun süre meşgul eden, günler geçtikçe ilçemizin kanayan yarası haline gelen, yıllardır her seçim döneminde belediye başkan adaylarının projeleri arasında birinci sırada yer alan “Söke Çayı Islahı Projesi” 8 Ocak tarihinde ihale edilmişti. 102 istekli firmanın katıldığı ihale sonrası uygun fiyatı vererek ihaleyi kazanan firması geçtiğimiz günlerde itiraz süresi sona eren ihale sürecinin sözleşmesi imzalandı.

“Söke Çayı Islahı 1. Kısım” sözleşmesi Devlet Su İşleri DSİ 21. Bölge Müdürlüğünde, ihaleyi alan firma yetkilisi Selim Sultan Parlak tarafından dün imzalandı.

İhale sürecinin tamamlanmasının ardından imzalanan sözleşme ile yapılacak yer tesliminin ardından Söke Çayı birinci etap ıslah çalışmasının başlayacağını belirten DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta; “Sözleşme bedeli 7.727.454,59 TL olup, proje kapsamında Söke ilçe merkezinden geçen, Söke Çayı ıslah edilerek Söke ilçe merkezi ve 2 bin 350 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği temin edilmiş; ilçe merkezi estetik bir görüntüye kavuşması ve vatandaşlarımızı rahatsız eden kötü koku ve görsel kirlilik ortadan kalkmış olacaktır.” dedi.

 

Milletvekili Yavuz; "Sökemize hayırlı olsun.15 Mayıs'ta başlıyoruz”

AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz, uzun süredir çözüm bekleyen Söke Çayının ıslahı ile ilgili bilgiler vererek, ilk kazmanın 15 Mayıs'ta vurulacağını açıkladı.

Milletvekili Yavuz, yaptığı açıklamada, "Sökemize hayırlı olsun.15 Mayıs'ta başlıyoruz. 25 Yıllık kanayan yaramız olan Söke Çayı ıslahının 1. Etap çalışmaları üzerine iş sözleşmesi imzalandı... Allah nasip eder, büyük bir aksilik olmaz ise 15 Mayıs'ta ilk kazmayı vurup, iş makinalarını Söke Çayı'na sokuyoruz." dedi.

 

Söke Çayının kanayan bir yara olduğunu belirten Yavuz, 1,5 yıllık milletvekilliği süresince Söke Çayının ıslahı ile ilgili çalışmaları yakından takip ettiğini, Yavuz Selim Parlak adında İzmir Karşıyakalı bir firmanın ihaleyi aldığını söyledi.

Parlak firmanın ön çalışmalarını alıp DSİ Bölge Müdürlüğü'nün onayını da aldıktan sonra ilk olarak Söke Yenikent mevkiinden Söke Çayı ıslahının 15 Mayıs'ta başlanacağını kaydetti.

 

İhale ilanında yer alan bilgilere göre; 

“Söke İlçe merkezi sınırları içindeki Seyidahmetli (Söke) Deresi üzerinde 2 bin 546.2 m Kargir Duvarlı Kanal İmalatı yapılacağı açıklanırken, toplamda 8 adet mevcut köprünün korunacağı, korunmuş 1 adet yeni köprü tasarlanacağı yer alıyor. İlgili yapıların uygun şekilde inşa edilmesi ile Söke İlçe Merkezi içindeki derelerin taşkın riski kontrol edilmiş olacağı belirtilirken, ayrıca bu ıslah çalışması ile dere güzergahı üzerinde bulunan ilçe merkezindeki evler ile 2 bin 350 dekar tarım alanı taşkınlardan korunacağı bilgisi verildi. Yine derenin ihale maliyetinin 10 milyon TL olarak belirlenirken, yağış alanının 41.40 km2, güzergah uzunluğunun 2 bin 566 m., toplam imalat uzunluğunun 2 bin 546.2 m. ve 8 adet mevcut köprü ve bir adet yeni menfez yapılacak. İşin süresi 700 takvim günüdür ”

 

Haber: Yılmaz Salum

 

Bu haber 218 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz