söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöke Devlet Hastanesi'nde Koronavirüse Karşı Çadır Önlemi


Söke Devlet Hastanesi’nde Koronavirüse Karşı Çadır Önlemi

 

Söke Devlet Hastanesinde Koronavirüse Karşı Önlem Almaya Devam Ediyor. Türkiye'de Koronavirüs  Hızla Yayılırken İlçemizde Hastane Bahçesine Triaj Çadırı Kuruldu… 

 

Söke Devlet Hastanesi'nde yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle triaj bölümü Acil Servisin giriş kısmanda kurulan çadıra alındı.

Acil servislere başvuran hasta sayılarının artması ve Koronavirüs salgını nedeniyle ortaya çıkan bir gereklilikle kurulan Acil Servis Triaj çadırında hastaneye giren herkes kontrol altında tutuluyor.

Triajın amacı hastaları acil servisten hızla göndermek olmadığı belirtilirken, Oluşturulan kriterlere göre mümkün olduğunca basit bir şekilde veri toplanarak hastaların yakınmalarının şiddetini belirlemeye çalışmak olduğu belirtildi. Hastanın başvuru yakınması, öz geçmişinde bilinen hastalıkları, belirtilerinin şiddeti, oksihemoglobin saturasyonu da dâhil yaşamsal bulguları gibi objektif bulgular ile hastanın bakım önceliğinin belirlenmesi, yani kısaca hastanın hangi öncelikle ve hangi alanda hekim tarafından güvenli bir süre içinde değerlendirilmesi için yapılan bir ön değerlendirmedir. Bu ön değerlendirme ile bazı hastaların yaşamla ölüm arasındaki birkaç dakikalık farkı yakalama şansı tanınabilir, bakımları hızlandırılabilir.

Hastanenin kaza yada başka durumlarda Ambulansla gelen hasta girişlerinin farklı olduğunu ve burayı sadece ayakta hasta girişi yapılan bölümde kullanılacağını belirten Acil Servis görevlileri; “Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle siz değerli hastalarımızı ve toplumumuzu koruyabilmek için, hastanemize giriş yapan tüm hasta ve hasta yakınlarımızın ateşini ölçüyor, gerekli hallerde, onlar için ayrılan birimimizde kontrolleri ve tedavilerini planlıyoruz. Unutmayın virüs değil bizler geziyoruz. Her tanı konan hasta toplum için riskin azalmasıdır" ifadeleri kullanıldı.

Çin'den başlayıp bütün dünyaya yayılan korona virüs (Kovid-19), ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturmuştur. Dünya Sağlık Örgütü, bu hastalığı bütün dünyayı etkileyen bir salgın olarak kabul etmiştir. Tüm dünyayı kasıp kavuran bu hastalık, Sağlık Bakanlığının çalışmaları ve aldığı tedbirler sonucu ülkemizde şimdiye kadar ciddi bir sorun oluşturmamıştır. Ancak hastalık kapımızdadır ve devletimiz bu hastalığın yayılmasını önlemek için her türlü tedbiri almaktadır. Bu kapsamda Söke Devlet Hastanesi de korona virüs hastalığının önlenmesi için çalışmalar yapmaktadır. Korona virüs şüphesi olan hastaların, tanı ve tedavisi için hastane bünyesinde diğer poliklinik ve servislerden bağımsız olarak yeni bir poliklinik oluşturulmuştur. Yurtdışı seyahat öyküsü olan veya bu kişilerle temasta bulunan, yüksek ateş ve öksürük gibi şikayetleri olan hastaların tedavileri bu yeni poliklinikte yapılacaktır. Bu tür şikayeti olan hastaların hastane poliklinikleri veya acil servise uğramadan 7/24 hizmet verecek olan enfeksiyon hastalıkları polikliniğimize başvurmaları gerekiyor.

Acil vakalar dışında vatandaşların hastaneye başvurmamasını isteyen Söke Devlet Hastanesi Acil Servis yetkilileri, "Acil vakalar dışında hiç kimsenin hastaneye gelmesini tavsiye etmiyoruz. Ayrıca raporlu ilaçlar sağlık kuruluşlarına başvurmadan direk eczaneden alınabilecektir. Ayrıca hastaneye ya da sağlık kuruluşuna gelip ilaç yazdırmaya gerek yoktur. Biten raporlar haziran ayına kadar geçerlidir" şeklinde konuştular.

 

Haber: Murat Sülünoğlu

 

Bu haber 287 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz