söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöke Cem Evinde Hızır Orucu Birlikte Açıldı


Söke Cem Evinde Hızır Orucu Birlikte Açıldı

 

Alevi vatandaşlar tarafından her yıl tutulan toplamda 3 gün süren ibadet olan Hızır Orucu başladı. Hızır Orucunun ilk akşam lokmasında Söke Cem Evinde toplu olarak açılan orucun mutluluğu yaşanılırken, lokmanın duasını Alevi Dedesi Memiş Bolat tarafından yaptırıldı.

Söke Alevi Kültür Derneği Başkanı ve yönetim kurulu ilk orucun lokmasında Cem Evine gelen konuklarla oruçlarını açarken, 15 Şubat Cumartesi akşamı sona erecek Hızır Orucunun açılmasının ardından Söke Cem Evinde de Hızır Cem’i gerçekleştirilecek.

 

Hızır Orucu Nedir?

Hızır Orucu, Aleviler tarafından Allah'a şükür orucu olarak 3 gün boyunca tutulmaktadır. Nuh Peygamber’in gemisi fırtınaya tutulunca, halk feryat edip yetiş ya Hızır, bizi kurtar diyerek dua etmiştir. Allah tarafından bu dualar kabul olunur ve fırtına diner.

O vakitten sonra halk, yüce Allah’a şükür orucu olarak 3 gün oruç adamıştır. Bu oruç o günden, bu güne kadar önemini kaybetmeden devam etmiştir. Orucun inancı ise, o gün olduğu gibi Yüce Allah'ın insanların dar günlerinde yardımcısı ve gözcüsü olmasına devam etmesi için şükretmektir.

 

 

Haber: İbrahim Özgezici

 

Bu haber 227 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz