söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi

Köy okullarının hali yürek sızlatıyor


Köy okullarının hali yürek sızlatıyor

Kapatılan köy okulları sosyal ve kültürel amaçlı kullanılarak yeniden canlandırılmak isteniyor

 

 

Taşımalı Eğitime geçilmesi ile kapılarına kilit vurulan köy okulları adeta çürümeye terk edilmesi yıllardır yürekleri sızlatıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), 1989 yılında sadece 2 ilde, 305 ilköğretim öğrencisiyle başlattığı ve günümüzde kapsamı giderek genişleyen ve 2010-2011 eğitim öğretim yılında ülke genelinde hayata  geçirilen taşımalı eğitimin ardından boşalan köy okulların kimi harabeye dönerken kimi de ayakta kalma mücadelesi veriyor.   

Köylerde azalan nüfusla okullarda öğrenci sayının düşmesi nedeniyle birleştirilmiş sınıf uygulamasının olumsuz sonuçlarını ortadan kaldırılması için başlatılan uygulama ile hayata geçirilen taşımalı eğitimle ilçemizde Kisir, Çavdar, Akçakonak, Tuzburgazı ve Avşar Köy Okulları dışındaki köy ilkokulları kapatıldı. Burunköy, Çalışlı, Doğanbey ve Ağaçlı köyleri de okul öncesi eğitim sınıfına dönüştürülerek ayakta kalmaya çalışıyor.

Kapanan köy okullarının sahipsiz kalarak viraneye dönmesi başta yöre sakinleri olmak üzere vatandaşların yüreklerini sızlatırken, vatandaşlar bu okulların kültür merkezi, kurs merkezleri gibi bu atıl okullar sosyal ve kültürel amaçlı olarak kullanılarak yeniden canlandırılmasını istiyorlar.

 

Haber: Yılmaz Salum

 

Bu haber 280 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz