söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAta'mızı Saygı, Minnet Ve Özlemle Anıyoruz...


Ata’mızı Saygı, Minnet Ve Özlemle Anıyoruz...

 

“Benim naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen; kendisini görmenin sadece yüzünü görmek olmadığını, kendisinin fikir ve duygularını anlamanın, hissetmenin yeterli olduğunu belirten Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete göç edişinin ardından tam 81 yıl geçti.

Milli Mücadelemizin eşsiz lideri, var oluşumuzun temel dayanağı, askeri ve siyasi zaferleri ile çağa damgasını vuran, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 81. yıldönümünde, gönüllerimizde her yıl artan sevgi, saygı ve minnet duygularımızla anıyoruz.

Atatürk, Millî Mücadele’de millî birliği sağlayan eşsiz bir lider, savaş meydanlarında gerçekçi bir kumandan, devlet kuran büyük siyaset adamı, milletini çağdaşlaştıran güçlü bir devrimcidir. Üstün nitelikleri sayesinde gösterdiği büyük başarılarla, Türk milletinin tarihsel seyrini değiştirmiş ve bizlere bugünkü bağımsız, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetini emanet etmiştir. Atatürk’ün “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” sözünden hareketle bugün  hepimize düşen en büyük görev, O’nun düşüncelerindeki derinliği kavrayarak aklın ve bilimin yol göstericiliğinde, O’nun çizdiği yolda durmadan yorulmadan çalış- mak, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır. Türk Ulusu; her 10 Kasım’da O’na olan özlemini dile getirirken, Cumhuriyete olan bağlılığından ödün vermeden bıraktığı eserlerinin izinde, O’nun ilke ve inkılaplarının aydınlattığı çağdaşlık yolunda kararlı ilerleyişini sürdürmeye devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle; Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 81. yıldönümünde bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyor, manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz.

 

"Çelenk Töreni Cumhuriyet Meydanında"

 

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 81. yıl dönümünde rahmet ve minnetle bir kez daha anıyoruz.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 81. ölüm yıl dönümünde tüm yurtta  olduğu gibi ilçemizde de gerçekleştirilecek olan çeşitli etkinliklerle anılacak.

Kurtuluş Savaşımızın Başkumandanı,Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk,10-13 Ekim 1937 de Söke de katıldığı Ege  Manevraları dönüşünün ardından baş gösteren rahatsızlığın devamın da, son günlerini İstanbul’da sürekli doktorların gözetiminde 10 Kasım 1938 perşembe günü saat dokuzu beş geçe Dolmabahçe Sarayı'nda hayata gözlerini kapadı.

Ölümü ile Türk Ulusunu yasa boğan ve büyük üzüntü yaratan Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı 19 Kasım 1938’de Ankara ya Anıtkabir’e taşınmıştı.

 

"Çelenk Töreni saat 08.55’te" 

10 Kasım 2019 Pazar günü saat 08.55’te; Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunuş töreninde, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri, Atatürk Anıtına konulacak.

Saat 09.05’te Atatürk’ün ebediyete intikali nedeniyle; Siren sesi TRT radyolarıyla koordineli olarak verilecektir. Söke Kaymakamlığı ve Söke Belediye Başkanlığına ait ses yayın cihazları ile Batı Söke Çimento Sanayi, TARİŞ ve SÖKTAŞ’ tan sirenler çalınacak, aynı anda diğer Resmî ve Özel tüm araçlar klaksonlarını çalarak iki dakika saygı duruşunda bulunacak.

Saygı duruşuna müteakip İstiklâl Marşımız; Söke Belediye Bandosu eşliğinde Ali Rıza Efendi Ortaokulu Müzik Öğretmeni Serdar Yurtsuzoğlu yönetiminde, törene katılanlar ve öğrenci gurupları tarafından hep birlikte söylenecektir. Bayrağımız Sıdıka İlkokulu İzci Lideri Fevzi Öncül ve üç izci tarafından göndere çekilecek ve İstiklâl Marşı bitiminde yarıya indirilecektir.  Söke İzcileri tarafından 08.30-09.30 saatleri arasında Sıdıka İlkokulu İzci Lideri Fevzi Öncül sorumluluğunda Atatürk Anıtı’nda saygı nöbeti tutulacaklar.

Çelenk Sunma törenine; Öğretmen Nebahat Alpan Ortaokulu, Çeltikçi Ortaokulu, Söke Atatürk Ortaokulu, Söke İmam Hatip Ortaokulu, Batı Söke Çimento Ortaokulu, Behiye Hanım Ortaokulu, Söke Anadolu Lisesi, Cafer Efe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Söke Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Hilmi Fırat Anadolu Lisesi, Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yavuz Selim Anadolu Lisesi, Şehit Emre Acar Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Özel Söke Kültür Anadolu Lisesi, Özel Söke Doğa Anadolu Lisesi, Özel Açı Anadolu Lisesi, Özel Söke Okulları, Özel Söke Final Anadolu Lisesi, Özel Uğur Temel Lisesi flama, okul isimlikleri ile birlikte başlarında bir (1) yönetici, (4) Dört Öğretmen ve (10) On öğrenci ile katılacaklardır. Okullarımız Saat 08.30’ da tören alanında hazır bulunacaklar, zamanında gelmeyen okullarımız hakkında inceleme başlatılacaktır. Tüm Resmî ve Özel okullar kendi okullarında aynı gün ve saatte anma programı yapacaklar.

 

“Salon Töreni Şehit Faruk Demir Anadolu İmam Hatip Lisesinde”

10 Kasım 2019 Pazar günü saat 09:30’da davetliler ve öğrenciler Söke Şehit Faruk Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi salonundaki yerlerini aldıktan sonra, anma töreni saat:10.00’ da başlayacak. Söke Anadolu Lisesinin hazırlamış olduğu anma programı sunulacak. Programın sunuculuğunu Söke Anadolu Lisesinin Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Belgin Kalander yapacak.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşımızın okunmasının ardından Söke Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Türk’ün açılış konuşmasıyla başlayacak etkinlik, Tarih Öğretmeni Yeter Vardar’ın günün anlam ve önemini belirten ‘Atatürk ile ilgili bilinmeyenler’ adlı konuşma ile devam edecek. İşaret dili ile ‘Manastır Şarkısı’ Kıryarlar Özel Eğitim İş Uygulama Okul öğrencileri tarafından sahnelenecek.

Atatürk Kurtuluş Savaşında adlı orotoryonun sahnelenmesinden sonra, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile salon programı sona erecek.

Anma Programının yapılacağı Şehit Faruk Demir Anadolu İmam Hatip Lisesinde, Söke Anadolu Lisesi tarafından ayrıca “Atatürk Kitapları ve Resimleri Sergisi” düzelecek.

09 Kasım 2019 Cumartesi günü saat :13:30’da  Söke Öğretmenevi salonunda, İlçemiz öğretmenlerine yönelik “Akıl ve Zeka Oyunları” yarışmaları İl temsilcimiz Hülya Yıldız sorumluluğunda düzenlenecektir.

Söke Cafer Efe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü sorumluluğunda;  Söke Kent Konseyi Bisiklet Çalışma Grubu, Sökeli Bisikletçiler Grubu ve Ay Yıldız Doğa Sporları Kulübü işbirliği ile 10 Kasım Pazar günü saat: 14:00’de Cumhuriyet Meydanından başlayıp, Yenikent, Hastane yolu ve Aydın Caddesi güzergâhında 100 kişilik bisiklet ile birlikte ‘’Ataya Saygı Bisiklet Turu’’ düzenlenecek.

Aydın Valiliğin Milli Park Oluklu kanyonuna 09 Kasım 2019 Cumartesi günü düzenleyeceği “Atatürk’ü Anma Yürüyüşü”ne, Söke İzcilik Dağcılık ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Rasim Yavuzyılmaz başkanlığındaki Söke İzci gurupları katılacak.

 

Bu haber 291 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz