söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBu Akşam Mevlid Kandili…


Bu Akşam Mevlid Kandili…

 

Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke çapında düzenlenen “2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası" teması "Peygamberimiz ve Aile" olarak belirlendi.

Söke İlçe Müftüsü Ali Sami Doğru, ilçemizde bu yıl "Peygamberimiz ve Aile" temasıyla  "2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası" etkinlikleri düzenleneceğini bildirdi.

Cenab-ı Hakkın bütün insanlığa rahmet elçisi olarak gönderdiği Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (a.s.)’in dünyayı şereflendirdikleri gece olan, Mevlid Kandili’ni idrak etmiş olacağız.

Yüce Allah, mahlûkata, merhametinin bir tecellisi olarak Hz Muhammed’i son peygamber olarak göndermiştir. “Andolsun, Allah, inananlara, kendi içlerinden; onlara ayetlerini okuyan, onları arıtıp temiz yapan, onlara Kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur. Oysa onlar, daha önce apaçık bir sapıklık içinde idiler ” (Al-i İmran /164)   

Onu sevmek ve örnek almak, sünnetinin belirli şekillere hapsedilmesi değil, sünnetinin muhtelif yönleriyle tanınması, insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı çağrının güncelleştirilmesi gerekmektedir.

O, “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız” buyurarak sevginin imanın bir gereği olduğunu ifade etmiştir. Sevgi ve iman toplumsal barışın temel direğidir. 

Mevlid Kandili, Hz. Peygamber’in bizlere sunduğu bütün değerleri fark etmek ve nerede olduğumuzu durup düşünmeyi sağlayacağı bir gece olması dileğiyle; Mevlid Kandilinizi tebrik eder, bu mübarek gecenin huzur ve mutluluğumuza, birlik ve beraberliğimize, dirlik ve düzenimize katkı sağlamasını, İslam Âlemine ve tüm insanlığa sevgi, barış ve huzur getirmesini, Cenab-ı Mevla’dan dileriz…

 

"Söke Müftülüğü Mevlid Kandili Programı düzenledi"

08 Kasım 2019 Cuma gününü 09 Kasım Cumartesi gününe bağlayan bu gece, âlemlere rahmet olarak gönderilen, sevgi, şefkat, rahmet ve hoşgörü timsali olan Hz. Muhammed (a.s.)’in dünyaya teşriflerinin yıl dönümüdür.

Söke İlçe Müftüsü Ali Sami Doğru, 8 Kasım Cuma bugün Hazreti Muhammed'in doğum günü olan Mevlit Kandili münasebetiyle bu akşam tüm camilerimizde vaaz ve hutbelerle Mevlid-i Nebi haftası konularının işleneceğini söyledi.

 

“Söke Müftülüğünden İki Konferans”

Söke İlçe Müftüsü Ali Sami Doğru, 8 Kasım Cuma günü Hazreti Muhammed'in doğum günü olan Mevlit Kandili'nin idrak edileceğini ve ardından iki gün süreyle iki konferans verileceğini duyurdu.

Söke Müftülüğü “2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası" kapsamında "Peygamberimiz ve Aile" temalı iki konferans düzenledi. Konferansın ilki 11 Kasım 2019 Pazartesi saat 14:00”de Söke İlçe Müftülüğü Konferans Salonunda düzenlenecek. İl Müftüsü Ercan Akarsu’nun konuşmacı olarak katılacağı konferansta ”Peygamberimiz ve Aile" teması anlatılacak. Aynı konferans ertesi günü 12 Kasım Salı günü saat 14:30’da İl Müftü Yardımcısı Melek Sevindik tarafından bayanlara özel olarak düzenlenecek.

Mevlid-i Nebi'nin, Müslümanların zihin ve gönül dünyasında çok güçlü ve köklü bir yere sahip olduğuna işaret eden Söke İlçe Müftüsü Ali Sami Doğru, bu kapsamda Hazreti Muhammed'in sünnet-i seniyyesinin, bugünün dünyasıyla buluşturulacağını ve rahmet mesajlarının ulaştırılacağını söyledi.

Söke Müftüsü Doğru, düzenlenecek konferanslara tüm halkımızı davet etti.

Müftü Doğru; “Bu vesileyle, İlçemiz ve bölgemizdeki bütün Müslümanların Mevlid Kandil’lerini tebrik eder, bu gecenin Milletimiz ve İslam âleminin birlik ve dirliğine, bütün insanlığın hidayet ve barışına vesile olmasını Yüce Allah’tan dileriz." dedi.

 

Bu haber 176 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz