söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…


KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…

Bugün Arife, Yarın Bayram... 

Bayram Namazı saat 06:56’da kılınacak...

 

 

Dün başlayan 5 günlük Kurban Bayramı tatili,14 Ağustos Çarşamba günü son bulacak ve 15 Ağustos perşembe günü işbaşı yapılacak bu beş günlük tatil birçok vatandaşa dinlenme ve gezme fırsatı sağlayacak…

Yarın, sevinç, mutluluk ve paylaşmanın toplumun bütün kesimleriyle birlikte yaşandığı ulvî bir atmosfer olan Kurban Bayramını kutlayacağız... İlçemizde Bayram Namazı saat 06:56’da kılınacak...

 

Bugün arife, yarın mübarek Kurban Bayramı, vatandaşlarımız bayram için son hazırlıklarını yaparken, öncelikli olarak dünyadan göçmüş olan yakınlarının mezarlarını ziyaret ediliyor. Devlet memurları için 09 Ağustos Cuma mesai bitimiyle başlayan 5 günlük Kurban Bayramı tatili, 15 Ağustos perşembe günü son bularak işbaşı yapılacak. Bu beş günlük tatil birçok vatandaşa dinlenme ve gezme fırsatı sağlıyor.

Bu bayram muhakkak büyüklerimiz ziyaret ederek gönüllerini alıp ellerini öpmeyi ihmal etmeyelim…

Kaymakamlık ve Söke Belediyesi Halkımızın Kurban Bayramını huzur içerisinde geçirmesi için bir dizi önlemler alırken bayram hazırlıklarını tamamladılar.

11-14 Ağustos tarihleri arasında kutlayacak olduğumuz Kurban Bayramı’nı halkımızın huzur içerisinde geçirmeleri için başta Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı olmak üzere Kaymakamlıkça gerekli tedbirler alınırken Söke Belediyesi de hazırlıklarını tamamladı. Söke'de kurban kesim yerlerinin belirlenip gerekli ön hazırlıklarının planlamasının yanı sıra Bağarası ve Güllübahçe Mahallelerinde kurban kesim yerlerinin bakımları yapıldı. 

 

“Kurban Kesim Yerleri Değişmedi”

Diğer taraftan Söke ilçe merkezinde kurban kesimi için hazırlıklar tamamlandı. Toplanan İlçe Kurban Hizmetleri Komisyonu İlçe Merkezinde Kurban Kesim yerlerini belirledi. Hayvan kesim yerleri; Söke Hayvan Pazarı (Çevre yolu altı çay kenarı / Söke), Çarşamba Pazarı (Yenicami Mahallesi), Tatil Pazarı (Cumhuriyet Mahallesi), Cumartesi Pazarı (Atatürk Mahallesi) , Manavlar içi (Konak Mahallesi), Yenikent dolmuş son durak yanı (Yenikent Mahallesi), Huzur Sitesi (Çeltikçi Mah. Fahrettin Uygun Tüzel İlköğretim Okulu yanı) olarak belirlendi.

 

“Bayramlaşma İkinci Günü Öğretmen Evi'nde Yapılacak”

Kurban Bayramı nedeniyle ilçe protokolünün katılacağı bayramlaşma töreni 12 Ağustos Pazartesi günü Söke Öğretmen Evinde yapılacak. Bayramın ikinci günü ilçe protokolünün saat 10.00’da asri mezarlıkta şehitliklere yapacağı ziyaretin ardından saat 10.30’da Öğretmen Evinde bayramlaşma töreni gerçekleştirilecek. Daha sonra da Söke Huzur Evine yapılacak ziyarette yaşlıların bayramları kutlanacak. Kaymakam Kurtbeyoğlu, kamu kurum amir ve daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşları ve ilçe protokolünü bayramlaşmaya davet etti.

 

“Bayram Namazı saat 06:56’da”

Söke’de Bayram Namazı saat ,6:56’da kılınacağını anımsatan Söke İlçe Müftüsü Ali Saim Doğru; "Kurban, fert ve toplum hayatı açısından çeşitli anlamlar taşıyan malî bir ibadettir. Kurban, sahip olduklarımızı fakir ve ihtiyaç sahipleriyle paylaşmanın tadına varma fırsatı, katılaşan kalplere, hayatın ve varoluşun gerçek anlamını unutan zihinlere öze dönüş çağrısı içeren bir hikmetler bütünüdür. Ancak, kurban ibadetinin yerine getirilmesi kadar onu ifa ederken gözetilmesi gereken ilkeler ve amaçlar da önemlidir. Yaratılana şefkat ve merhamet, temizlik, insana saygı, çevrenin korunması, israftan kaçınma Müslümanın her zaman göstermesi gereken temel duyarlılıklardır.” dedi.

 

“Bayramınız Kutlu Olsun”

Bayramlar, dinî ve millî hislerimizi coşturan, akrabalık bağlarını kuvvetlendiren, komşuluk ilişkilerini yenileyen, toplumsal hayatı canlandıran, bir gönül medeniyeti olan İslâm’ın yoksulu gözetme, yetimi sevindirme, düşkünü tutma, güçsüzü kollama, zayıfı destekleme, muhtaçla paylaşma gibi yüce değerlerini yaşatan müstesna günlerdir.

Bayramlar, günlük hayatın koşuşturması içinde unuttuğumuz, insanı insan yapan değerleri bizlere yeniden hatırlatan, yalnızlaşan modern insana kendini ve çevreyi fark etme imkânı sağlayan, topluma sevinç ve hüznü, sevgi ve dostluğu paylaşma ortamı sunan, bireysel huzur ve mutluluğu kitlesel boyutta derinden hissettiğimiz son derece önemli zaman dilimleridir.

Bu itibarla bayramlar, birbirimizden kaçış anları değil, birbirimize yakınlaşıp, gönlümüzü birbirimize açtığımız eşsiz fırsatlar olarak görülmelidir. Bu özel günlerde dargınlıkları, kırgınlıkları bir kenara bırakarak gönülleri birleştirmek ve yeniden kenetlenmek hepimizin öncelikli görevidir. Bayramlar, sevinçleri büyütme mevsimidir. Önce gönüllerimizi bir sevinç yumağı hâline getirelim, sonra annelerimizin ve babalarımızın gönüllerini alalım. Çocuklarımızı, şefkat ve merhamete muhtaç öksüz ve yetimleri, yoksul ve kimsesizleri, evinde ve yatağında ziyaretçi bekleyen insanlarımızı sevindirelim. Akraba ve komşularımızı untmayalım. Yakındakileri ziyaret edelim, uzaktakilerin hal ve hatırlarını sorarak bayramlaşalım. Büyüklerimiz ziyaret ederek gönüllerini alıp ellerini öpelim. Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın, milletimizin Kurban Bayramını tebrik ediyoruz. Kurban Bayramı'nın bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan diliyoruz…

 

Haber: Yılmaz Salum

 

Bu haber 311 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz