söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi



Didim'deki balık çiftlikleri meselesi Meclis'e taşındı


Didim'deki balık çiftlikleri meselesi Meclis'e taşındı 

 

 

Didim ilçesi açıklarında kurulması düşünülen balık çiftlikleri ile yine aynı bölgede karada yapılacak olan Su Ürünleri Organize sanayi bölgesi yatırımına bir tepki de TBMM Adalet Komisyonu Üyesi, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’den geldi.

CHP Aydın Milletvekili Bülbül, Didim’de kurulması planlanan balık çiftliklerini Meclis’e taşıdı. Balık çiftliklerinin insan sağlığında ve kuruldukları bölgede olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirten Bülbül, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Balık çiftlikleri ve TDİOSB’nin kurulacak bölgeye vereceği zararları ile alakalı bir ön araştırma çalışması yapılmış mıdır?” diye sordu.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, ÇED rapolarına ve GDO’lu yem kullanımlarına dikkat çekti.

TBMM’ye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması üzerine 7 maddelik soru önergesi veren CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Didim’de kurulması planlanan balık çiftliklerine dikkat çekti.

Bülbül, soru önergesinde “Biyogüvenlik kanunu gereği GDO’lu hayvan yemlerinin serbest bırakılması ile beraber balık çiftliklerinde de GDO’lu yem kullanıldığı, çiftliklerinde ‘Yıllık üretimi Bin Ton dan daha düşük olan işletmelerde ÇED raporu aranmaz‘ maddesi çerçevesinde işletmecilerin üretim kapasitesini bin tondan daha düşük göstererek ÇED raporuna gerek olmadan ruhsat aldıkları bilinmektedir. Bu işletmelerin insan sağlığı başta olmak üzere kurulduğu bölgelerde pek çok olumsuz sonuç doğurmaktadır. Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) yaptığı bir araştırmaya göre 200 bin balık kapasiteli bir balık çiftliğinin oluşturacağı kirlilik yaklaşık 20 bin nüfuslu, 150 bin ton su ürünleri yetiştiren bir tesisin oluşturacağı kirlilik etkisi ise 9 milyon nüfuslu bir kentin çevreye etkisi eşit olduğu ifade edilmiştir.” İfadelerine yer verdi.

“Bakan Pakdemirli’ye 7 Maddelik Soru”

CHP’li Bülbül’ün yanıtlanmasını istediği sorular şöyle:

“Balık çiftlikleri ve TDİOSB’nin kurulacak bölgeye vereceği zararları ile alakalı bir ön araştırma çalışması yapılmış mıdır? Kurulması planlanan işletmeler arası uzaklık, kıyıya olan uzaklığı, plaj ve arkeolojik alanlara olan uzaklığı ile ilgili kriterler göz önünde bulundurulmuş mudur? Balık çiftlikleri ve TDİOSB’nin kurulumu ile ne hedeflenmektedir? Hedeflenen kazanımlarla, turizm sektöründeki verilecek zararlar hesaplanmış mıdır? Kültür ve Turizm Bakanlığı' dan balık çiftlikleri ve TDİOSB’nin kurulması planlanan yerin çevresinde teşvik belgesi verilip, turizm tesisi yapılmasına izin verilen yerler var mıdır? GDO’lu yem kullanımının ekolojik dengeye vereceği zarar hesaplanmış mıdır? Bölgede kurulacak işletmeler için alınmış bir ÇED raporu var mıdır? Bin Ton üretim kapasitesi altındaki tesislerde ÇED raporu aranmamasının sebebi nedir? ÇED raporundan muaf olmak için farklı şirketler kurarak, aynı çatı altında faaliyet gösteren işletmeler için ne gibi önlemler alınmaktadır? Bölgede kurulması planlanan çiftlikte hangi tür balık üretimi yapılacaktır?"

 

Bu haber 295 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz