söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYaban domuzu sürek avları devam ediyor…


Yaban domuzu sürek avları devam ediyor…

 

Söke Avcılar Kulübü Başkanı Fevzi Keçeci; Bu haftaki sürek avlarımızı Sarıkemer, Serçin, Avşar, Karacahayıt, Azap, Köprüalan ovalarında ve Ağaçlı’da 15’er kişilik iki grup halinde 30 avcıyla sürdürdük…Her biri 200’er kiloya yakın 20 domuz vuruldu…

 

Mücadele amaçlı yaban domuzu sürek avıları Söke Avcılık, Atıcılık ve İhtisas Spor Kulübü ve Söke Ziraat Odası öncülüğünde devam ediyor…

Bölgemizde tarım alanlarını istila eden ve son günlerde dağlardan yerleşim yerlerine kadar inen domuzlar tarım alanlarında ekili ve dikili ne varsa talan etmeye başladı. Çiftçinin zararı milyarlara ulaşırken adeta doğal afete dönüşen domuz zararlısına karşı Ziraat Odaları’nın çağırısı üzerine sürek avına başlayan Sökeli avcılar, hafta sonu hem spor yaptı hem de çiftçinin duasını aldı. 

Ekili alanlara dadanan domuzların yedikleri ürünün onlarca katı tarlalarda telef ziyana neden olduğunu belirten çiftçiler, önlem alsak da bir türlü domuzların verdiği zararın önüne geçemediklerini, sürek avının devam etmesini dile getirdiler.

Domuzun çok hızlı üreyen bir hayvan türü olduğunu ve bir çift domuzun kısa sürede bir sürü haline geldiğini belirten Aydın Avcılar Kulübü Başkanı Keçeci, son günlerde çiftçinin en büyük sıkıntısının domuzlar olduğunu belirtti.

Söke Avcılık Atıcılık İhtisas ve Spor Kulübü Başkanı Fevzi Keçeci, domuz zararlısından dolayı çiftçilerimizin ciddi bir sıkıntısı vardı. Avcılar olarak çiftçimize yardımcı olmaya çalıştık, geçtiğimiz haftalarda başlayan mücadele amaçlı sürek avlarının bu hafta sonu da Özbaşı ve Akçakaya ovasında iki grup halinde gerçekleştirdiklerini belirtti.

Söke Avcılık Atıcılık İhtisas ve Spor Kulübü Başkanı Fevzi Keçeci; “Çiftçilerimizden bize gelen talepler doğrultusunda bu haftaki sürek avlarımızı Sarıkemer, Serçin, Avşar, Karacahayıt, Azap, Köprüalan ovalarında ve Ağaçlı’da Cumartesi ve Pazar günleri 30 avcıyla 15’er kişilik iki grup halinde sürdürdük… Bölgede çok fazla domuz popülasyonu var. Özellikle mısır ve pamuk  tarlalarını istila eden domuzlar büyük zararlar veriyorlar…Bölgemizde tarım için en büyük sıkıntı ve sorun olmayı sürdüren yaban domuzlarının popilasyonunu çiftçi kuruluşu Ziraat Odamızın himayesinde sürek avlarıyla azaltma yoluna gidiyoruz… Kulüp olarak çiftçilerimizin taleplerine cevap vermeyi sürdürüyoruz…” diye konuştu.

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen sürek avında on beşer kişilik iki ekiple Sarıkemer, Serçin, Avşar, Karacahayıt, Azap, Köprüalan ovalarında ve Ağaçlı’da  20 tane yaban domuzu vurulduğunu belirten Başkan Fevzi Keçeci, bu hafta vurulan domuzlarının çoğu 100 kilonunun üzerindeydi. Ovamızda bu kadar büyük domuzların varlığı, çiftçilerimiz ve yolarımızdaki araç trafiği için de olumsuz tehlikeler yaratmaktaydı. Bu hafta sonu avımız bayağı mücadeleli geçti, tüm avcı arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz, şeklinde konuştu.

 

Haber: Yılmaz Salum

 

Bu haber 245 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz