söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi“Lisanslı Depoculuk” bilgilendirme toplantısı yapıldı


“Lisanslı Depoculuk” bilgilendirme toplantısı yapıldı

 

 

Söke Ticaret Borsası lisanslı depoculukla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 

 Söke Ticaret Borsası yüzde 50, İzmir Ticaret Borsası yüzde 25 ve Aydın Ticaret Borsası’nın yüzde 25 hisse ile ortak oldukları Büyük Menderes Lisanslı Depoculuk Anonim Şirketi geçtiğimiz aylarda kurulmuştu. Geçtiğimiz günlerde önemli bir adım daha attıldı, Argavlı Mahallesi’ndeki 73 dönüm mera arazisi, AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz’un katkılarıyla şirkete deviri gerçekleşti.

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Nejat Sağel de düzenlenen basın toplantısı ile gelinen süreci değerlendirdi ve desteklerinden dolayı Yavuz’a teşekkür etti

Söke Öğretmen Evi’nde yapılan toplantıya AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz, Söke Ticaret Borsası ve Büyük Menderes Lisanslı Depoculuk Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel, Meclis Başkanı Ali Özdericioğlu, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Günaydın, Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, Söke TARİŞ Pamuk Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Özer, Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri ve yöneticiler katıldı.

Toplantıda AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz da açıklamalarda bulundu. 

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel, "Hayata geçirmeye çalıştığımız Büyük Menderes lisanslı depoculuk projemiz ile amaçlarımız pamuk ve zeytinyağı üreticileri için kolay pazarlanabilen, daha iyi korunabilen şartlarda ürünü depolamaktır. İstikrarlı ve sürdürülebilir daha yüksek gelir sağlamak, serbest piyasa ve fiyat oluşumunu etkileyen olumsuz müdahalelerin önünü kesmek, pamuk ve zeytinyağı ürünlerinin sağlıklı biçimde kayıt altına alınmasını sağlamak ve daha güvenli piyasa oluşumuna ön ayak olmak. İşte bu amaçlarımızın gerçekleştirilmesinde büyük katkıları olan Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi sayın Metin Yavuz milletvekilimize hepinizin huzurunda, Söke, İzmir ve Aydın Ticaret Borsaları başkanları ve meclisleri adına şükranlarımızı iletmeyi borç biliyorum. Biz bu yola çıktığımızdan beri desteklerini bizlerden esirgemediler ve bu yolda bizlere devamlı destek oldular. Ayrıca çok teşekkür ediyorum" dedi.

"İlk adımlarımızı atarken karşılaştığımız arazi engellerinin aşılması noktasında elini uzatan devamlı Aydın Milletvekilimiz sayın Metin Yavuz olmuştur" diyen Sağel: "3 borsa ortaklığıyla kurulan Büyük Menderes Lisanslı Depoculuk A.Ş'nin kurulması aşamasında, tüm bu engellerde devamlı bizlerin yanında olmuştur. Depomuzun inşası aşamasında bakanlıklarda görüşmelerimizi sağlamıştır. Büyük Menderes Lisanslı Depoculuk Şirketimizin önüne koyduğu vizyonla birlikte bölge ekonomimizi güçlendirecek olan bu sonuç, bölgemizi daha aydınlık yarınlara taşıyacaktır. Bu önemli eşiği geçerken, büyük emeği geçen milletvekilimize tekrar teşekkür ediyoruz."

AK Partili Yavuz ise, "Hepinizin bildiği gibi lisanslı depoculuk 2005 yılında Resmi Gazetede yayımlanan kanunla birlikte yürürlüğe girmiştir. Bu kanun çiftçilerimiz ve üreticilerimiz için çok önemli. Söke'mizde yapılması gereken bu tesisimizin maalesef çeşitli nedenlerden dolayı Torbalı ilçemizde yapılması öngörüldü. 2012 Kasım ayında bu tesissimiz denetlenerek 2013 yılı ve Şubat ayında bakanlığımızca faaliyetine başlamış oldu. 73 bin 858 metrekare olan bu tesisimizin intifa hakkı da verilmiş oldu. Bu depoculuk işletmeciliği ile birlikte çiftçilerimizin ve üreticilerimizin 12 ay boyunca ürünlerini saklanması sağlanacaktır. Ayrıca hasat dönemlerinde çiftçilerimizin fiyat konusunda daha sağlıklı fiyat politikası uygulamalarını sağlayacaktır. Ayrıca üretilen pamuk kayıt altına alınmış olacaktır. Kaliteli ürün üretilmesini sağlamak için öncelikle kaliteli fiyat politikası uygulanması gerekmektedir. Bunun için hükümetimiz bu lisanslı depoculuk uygulamasına ayrıca önem ve hassasiyet göstermiştir. Lisanslı depoculuk sayesinde ayrıca pamuk fiyatlarının belirlenmesi noktasında yönlendirici özelliği olmasının yanında prim belirlenmesinde de yardımcı olacaktır" diye konuştu.

Toplantı diğer kuruluşların başkan ve yöneticilerinin yaptığı bilgilendirme konuşmalarının ardından son buldu.

 

Haber: İbrahim Özgezici

 

Bu haber 422 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz