söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKadın Kahvecilerle Eski Köye Yeni Adet…


Kadın Kahvecilerle Eski Köye Yeni Adet…

Kisir ve Serçin’deki Kadın Kahveciler tabuları yıktı…

 

Erkeklerin boş vakitlerini geçirmemin yanı sıra, sosyal yaşamın bir parçası olarak bilinen, özellikle kırsal kesimde yakın tarihe kadar kadınların önlerinden bile geçmelerinin ayıp olarak değerlendirildiği “Köy Kahveleri”ni günümüzde kadınları işletiyor… 

 

Kisir Köyünde dört çocuk annesi ev hanımı Nazan Suna, Serçin’de de mahalle sakinlerinden Pervin Ören’in işlettiği köy kahvelerinin müdavimleri arasında kadınlar da yer alıyor. Böylelikle kadın işletmeciler köydeki tabuları da yıkmış oluyor...

Büyükşehir yasası ile mahalleye dönüşen Kisir ve Serçin Köylerinde kahve işleten kadınlar, köy kahvelerinin asırlık kahve kültüründe adeta ezber bozarlarken, kahvelerde argo konuşmalar da yer almıyor.

 

Beşparmak dağı eteklerinde bulunan Kisir Köyünde dört çocuk annesi ev hanımı Nazan Suna, köy kahvesi işleten eşi Baki Suna’ya destek olabilmek için dört yıl önce geçtiği kahvenin başından ayrılmıyar… Suna; “Kahvecilik eşimin 1991 yılından bu yana yaptığı meslek, ekmek teknemiz oldu. Eşimin dışarıda işleri olduğunda yerine bakacak eleman bulmakta zorlanınca ara sıra ben yardımcı olup ocağa geçiyordum. Ancak son dört yıldır kahve ocağından bir türlü çıkamadım. Artık ben  müşterilerime, onlar da bana alıştılar…” diye konuştu.

Kadın kahveci, olurmu diyerek önce yadırgayan kahvenin erkek müşterileri, artık köylerinin kadın kahvecisi Nazan Suna’ya alışırlarken, aynı ortamda kadının varlığına da dikkat edip küfürlü ve argolu konuşmaları da unuttular.

 

“Serçin’in Köy Kahvesinde Kadınlar Kahvenin Müdavimi Oldular”

Bafa Gölü kıyısında bulunan Serçin Mahallesi’nde de mahalle sakinlerinden Pervin Ören’in işlettiği köy kahvesinin müdavimleri artık kadın müşterileri de oluşturuyor… Kadınlarla erkeklerin aynı yerde  kahve kültürünü yaşadıkları Serçin’de de tabular yıkılırken, kadın işletmeci Pervin Ören; ”Anadolu’nun farklı kentlerinde turizm alanında çalışmamın ardından döndüğüm köyümde bu tür bir girişimde bulunmak istediğim… İlk önce tepkilerle karşılaşacağımdan endişeliydim. Ama tem tersi oldu, köyümüz de bu değişime çabuk uyum sağladı. Kahveme erkek müşterilerimin yanı sıra kadın müşterilerimin de gelmesi beni daha çok mutlu ediyor.” şeklinde konuştu

Serçin’de köy sakini kadınlar komşu gezmelerine kahvede buluşmayı da dahil ederlerken; ”Daha düne kadar önünden geçerken ayıp olur diye endişe ediyorduk. Pervin kızımızın kahveciliği ile kendimizi kahvenin içinde bulduk.” demekteler.

 

Öte yandan Serçin Mahalle Muhtarı Mustafa Çay da köylerinde kadın kahvecinin olmasından duydukları memnuniyetini dile getirirken; ”Günümüz Türkiyesi’nde turizm kentlerinde bu tür mekanlarda kadın işletmeciler belki sıradan bir olay olsa da, ancak Anadolu’nun kırsalında bu değişim alışmak zaman ister. Ancak Serçin Köyünde bu değişime alışmakta süreç çok hızlı oldu. Pervin Hanımın köy kahvesi işletmeciliği ile diğer köyler de örnek olmasını arzu etmekteyiz…” şeklinde konuşarak duygularını dile getirdi. 

 

Haber: İbrahim Özgezici

 

Bu haber 421 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz