söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAtatürk'ün Söke Ye Gelişinin 95. Yıl Dönümünü Kutladık


95 yıl sonra yine aynı heyecanı yaşadık

Atatürk’ün Söke Ye Gelişinin 95. Yıl Dönümünü Kutladık

 

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, ilçemize gelişinin 95. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutladık…

Atatürk, çıktığı yurt gezileri kapsamında Kuşadası ziyareti sonrası 9 Şubat 1924 tarihinde Söke’ye gelişinde karşılandığı granta mevkiinde doğa sever ve bisiklet gruplarının başlattıkları ‘Ata’ya Saygı Yürüyüşü, Cafer Heykeli kavşağında tamamlandı.

Ata’ya Saygı Yürüyüşüne katılan bisikletli grupları ve yaya grupları ilçe  protokolü tarafından Cafer Heykeli önünde toplu olarak alkışlarla karşılandı. Bisiklet grupları içersinde bulunan öğrenciler taşıdıkları Türk Bayrağını ilçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu öperek teslim alarak bayrağı yine öperek izci öğrencilere teslim etti.

Atatürk’ün 95 yıl önce ilçeye geliş güzergahı olarak kullandığı İsmet İnönü Caddesi Cafer Efe Heykeli önünden kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Garnizon Komutanı P. Allb. Salih  Büyük, Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Çağlar, daire amirleri, sivil toplum, meslek odaları, siyasi parti yöneticileri ve öğrencilerden oluşan kortej Söke Belediye Bandosu eşliğinde törenin yapılacağı Cumhuriyet alanına yürüdü.

Cumhuriyet Meydanında  ilçe kaymakamı, garnizon komutanı ve  belediye başkanı Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı duruşu ve istiklal  marşımızın okunmasının ardından Söke Yavuz Selim Anadolu Lisesi 10-A sınıfı öğrencisi Şule Saka, Fevzipaşa Ortaokulu 7-A sınıfı öğrencisi Eren Gülcun ve Söke Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencisi Yunus Tahtacı okudukları şiirlerle etkinliğe renk kattılar.

“Başkan Toyran Atatürk’ün Söke’de Türk Ocağındaki Mesajını Paylaştı”

İlçemizdeki kutlamalarda günün anlam  ve önemi ile ilgili olarak yaptığı konuşmada Mustafa  Kemal Atatürk’ün Söke ye 9 Şubat  1924 yılında yaptığı ziyaretle ilgili bilgi veren Söke  Belediye Başkanı Süleyman Toyran,Atamızın bu ziyarette  Sökeye  ve hemşehrilerimize verdiği öneme de değindi.Atatürk’ün ilk Söke  ziyaretinde Hükümeti ve Belediye yi ziyaret etmesinin ardından Söke Türk Ocağının açılışını yaptığını  dile  getiren Belediye Başkanı Süleyman Toyran; ”Türk Ocağının açılışında anı defterine  yazılanlar Atatürk’ün Sökeli Gençlere vasiyeti gibidir. Atamız anı defterine; ”Türk vatanını yükseltme için gerekli olan gayreti görünür ve kalıcı eylemlerle  göstermelerini Söke li gençlerden beklerim’ sözü yer almakta. 9 Şubat 1924 yılında Sökeli gençlere tebliğ edilen bu emir bizler için kutsal bir vasiyet olmuştur.Vatanımızın yükselmesinde, milletimizin çağdaş refah seviyesine ulaşmasında Sökeliler her zaman Atatürk’ün çizgisinde olacaklar ve onun hedeflerini kovalayacalardır.Bu vesileyle bize bu güzel vatanı bırakan Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarımı sunarken vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne olan inancımı tekrarlamak istiyorum.” dedi.

Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu törende yaptığı konuşmada  Cumhuriyetin ilanın ardından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk2ün çıktığı yurt gezilerinin önemine  değinerek; ”Şüphesiz bir devletin kurucusunun bir beldeye  gelişi başlı başına bir olaydır.Gazi MKustafa  Kemal Milli Mücadelenin hemen akabinde İzmir İktisat Kongersinde yaptığı konuşmada esas mücadelenin yeni başladığını dile  getirmiş,ekonomik kalkınma ve gelişme temin edilemden tam bağımsızlığın sağlanamayacağını dile getirerek üretimin önemine değinmiştir.”dedi.

Kaymakam Kurtbeyoğlu da  Büyük Önder’in Söke ziyarettinde Türk Ocağı anı defterine yazdığı notun da önemine değindi.

Söke Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen halk oyunları kursuna katılan yetişkin kadın kursiyerlerinin Aydın  oyunları büyük  beğeni toplarken törende Atatürk Koşusunda dereceye giren sporcuların madalyaları da  dağıtıldı.

 

Haber: Murat Sülünoğlu

 

Bu haber 251 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz