söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi“Organ Bağışı” insanın insana yapabileceği en büyük yardımdır


“Organ Bağışı” insanın insana yapabileceği en büyük yardımdır

 

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası. Organ bağışı konusunda farkındalık geliştirmeyi amaçlayan bu hafta, Türkiye’de yapılan ilk organ naklinin (böbrek nakli) tarihi olan 3 Kasım 1975’ten feyiz alınarak ortaya konulmuş. 

Organ nakli, hayati öneme sahip organı işlev göremez duruma gelmiş hastalarda, söz konusu bir organın yerine yenisinin konulması demek. Nakil 2 farklı donörden yapılabiliyor. Bunlardan ilki donör (sağlıklı bir insanın tek böbreğini ya da karaciğerinin bir parçasını bağışlaması gibi), diğeri ise beyin ölümü gerçekleştikten sonra kadavradan çıkarılan işe yarar durumdaki organın nakil için kullanılması. Türkiye’de ilk grup bağışçı öne çıkarken (genellikle hastanın ailesinden birileri) öldükten sonra organ bağışlayanların sayısı yetersiz kalıyor. 1 kişinin bağışlayacağı organlarla tam 8 kişiye can verilebiliyor.

“Söke Kaymakamlığından ‘Organ Bağışı’ açıklaması…”

3-9 Kasım Organ Bağışı haftası nedeniyle, Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü farkındalık oluşturmak amacıyla eğitimler yapılacak ve standlar açılacağını duyuran Söke İlçe Kaymakamlığından yapılan açıklamada “Organ Bağışı İnsanın İnsana Yapabileceği En Büyük Yardımdır.” denildi.

Söke Kaymakamlığının açıklaması şöyle; “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarından birisi tedavisi , sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklardır. Türkiye de her yıl organ bekleyen hasta sayısı hızla artarken, organ bağışı yeterli seviyeye ulaşamadığı için binlerce hasta kaderiyle baş başa kalmakta ve pek çoğu da organ beklerken hayatını kaybetmektedir. Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine“organ nakli”,kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile ölümünden sonra doku ve organlarının başka bir insan için kullanılmasına izin vermesine ise“organ bağışı” denir. Beyin ölümü, beyin fonksiyonlarının geri dönüşümsüz olarak kaybolmasıdır. Bu nedenle kişide beyin ölümü gerçekleştiğinde kişi tıbben ölü olarak kabul edilmektedir. Beyin ölümü tanısı 4 uzman hekim tarafından konulmaktadır (nöroloji, beyin cerrahi, kardiyoloji ve anestezi). Ülkemizde; son yıllarda yüz nakli de dâhil olmak üzere kalp, böbrek, akciğer, karaciğer ve pankreas gibi organlar, kalp kapağı, gözün kornea tabakası ve kemik iliği gibi dokular başarı ile nakledilmektedir. Yapılan her organ bağışı başka bir insan için yaşam şansı demektir. 1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışı yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak ve bu dileğin iki tanık huzurunda sözlü olarak yapılması ve bir hekim tarafından onaylanması gerekmektedir. Organ bağışı yapan kişilere organ bağış kartı verilir ve organ bağışı kartı alan kişinin kartını her zaman üzerinde taşıması ve bu isteklerinden ailelerini haberdar etmeleri gerekmektedir. Organ bağışının dini yönden değerlendirilmesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 06.03.1980 tarih ve 196 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Kur’an-ı Kerim’de de “kim bir insana hayat verirse onun tüm insanlara hayat vermişçesine sevap kazanacağı” beyan olunmaktadır. (Maide Suresi, ayet 32). 3-9 Kasım Organ Bağışı haftası nedeniyle, Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak farkındalık oluşturmak amacıyla eğitimler yapılacak ve standlar açılacaktır. Unutmayalım ki bağışladığınız her organ başka bir insan için yaşam umudu olacaktır. “Organ Bağışı İnsanın İnsana Yapabileceği En Büyük Yardımdır.” Sağlıklı günler dileriz.” denildi. 

 

Haber: Murat Sülünoğlu

 

Bu haber 361 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz