söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöke'de ‘Muhtarlar Günü'ne Renkli Kutlama


Söke’de ‘Muhtarlar Günü’ne Renkli Kutlama

 

İlçemizdeki kutlamalarda Akçakaya muhtarı türkü söyledi, diğer muhtarlarda oynadı…

 

Dün gerçekleştirilen ‘Muhtarlar Günü’ kutlamasında muhtarlar bir yandan Ege Türkülerini söylediler, bir yandan da oynayarak kendileri için bu özel günde farkındalık yarattılar.

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen muhtarlar gününe Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Belediye Başkanı Süleyman Toyran, ADÜ Söke işletme  Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, İlçe  Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, Jandarma Komutanı Yzb. Gökhan Kurgan, siyas partilerin ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerin yanı sıra ilçenin tüm mahalle muhtarları katıldı.

Söke Muhtarlar Derneği Başkanı ve Köprüalan Muhtarı Mustafa Öztürk’ün Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. 

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Söke Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa  Öztürk, konuşmasında bir yandan sorunlarını dile getirirken bir yandan da muhtarlara verdiği önem ile  kendilerini Cumhurbaşkanlığı külliyesine davet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Büyükşehir yasası ile yaşanan sıkıntıları dile getiren Öztürk; ”Ülkemizde ilk seçimle gelen ilk kuruluş olan biz muhtarlar demokrasimizin temel taşlarıyız. Arkamızda hiçbir siyasi güç olmaksızın vatandaş ile kamu kurumları arasında köprü vazifesi görmekteyiz. Ancak Büyükşehir yasası ile tüzel kişiliğimiz kalkması ile köylerimizde muhtarlık uhdesinde bekçilerimiz de tarih oldu. Çiftçi malları koruma alanı dışında kalan köylerimizde ciddi anlamda bekçilerimizin olmayışından sıkıntılar yaşanmakta.” dedi.

Konuşmanın ardından Söke Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibi gösteri sundu. Kisir Muhtarı Baki Suna’nın ‘Muhtarlarımız’ adlı şiir okuduğu kutlama töreninde Akçakaya Mahalle Muhtarı türkü söyledi. Kerimoğlu türküsü söylenirken Söke’ye bağlı mahallelerin muhtarları ise Hükümet Meydanında zeybek oynadı. Muhtarların zeybek oyunu katılımcılar ve çevrede toplanan vatandaşlarca beğeni ile izlendi.

“Halk Oyunları Beğeni Topladı”

Etkinliğinde İlçe Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki yetişkinlerden oluşan halk oyunları ekibinin sergilediği Ege yöresi halk oyunları, büyük beğeni toplarken, ekipteki efe kostümleri zeybek oynayan kadın folklörcülerin başarılı performansları büyük alkış aldı.

“Ağaçlı Fotoğraf Sergisi Büyük İlgi Gördü”

İlçemizdeki Muhtarlar Günü etkinliği kapsamında Ağaçlı Mahallesini anlatan fotoğraf sanatçısı Kemal Arslan’ın çalışmalarından oluşan fotoğraf sergisi ilgi gördü. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu ve Belediye Başkanı Süleyman Toyran sergiyi gezerken Ağaçlı Muhtarı Mehmet Bilgiç rehberlik ederek fotoğraflar hakkında bilgiler verdi.

 

Haber: İbrahim Özgezici

 

Bu haber 594 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz