söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSöke'nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıl Dönümünü Kutluyoruz


Söke’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıl Dönümünü Kutluyoruz

 

Bu günkü kutlamalar saat 09.30’da Atatürk Anıtına Çelenk Sunulmasının ardından yapılacak olan saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması ile  başlayacak.

Söke’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yıl dönümü  bu gün ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Cumhuriyet  Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından Söke  Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve istiklal marşımızın  okunmasının ardından,öğrenciler kurtuluşu savaşının ruhunu taşıyan şiirler okuyacaklar.

Belediye Başkanı Süleyman Toyran’ın günün anlam ve  önemi ile  ilgili yapacağı konuşmanın ardından Söke Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin solo  gösterisi, Söke Belediyesi Yaz Okulları Kursiyeri öğrencilerinin sergileyeceği’ Kurtuluş Konulu Drama ve Atatürk Oratoryosu, Andolu Ateşi Gösterisi ile meydandaki etkinlik sona erecek.

 

SOLOTÜRK SÖKE SEAMALRINI RENKLENDİRECEK

Türk Hava Kuvvetleri F-16 Solotürk Gösteri Ekibi bu gün saat 13.00 de  Söke semalarında gösteri yapacak. Solotürk gösteri uçuşunu vatandaşlar Söke merkezden izleyebilecekler  gibi Söke Şehir Stadında toplu izleme noktasından da  izleyebilecekler.

 

NOVADA DA KORAY AVCI KONSERİ VAR

Bu yılki kurtuluş etkinliğinde pop müzik sanatçısı Koray Avcı sahne  alacak. Novada Otoparkında saat 20.30 da Beledi,ye Bandosu Konseri ile  başlayacak olan etkinlikte, Halk Oyunları Ekibi gösterisi,Esra Sezer Konserinin ardından Koray Avcı sahne  alacak.Demet Erdem’in sunuculuğunda yapılacak olan halk konserinin saat 24.00 de sona ermesi beklenirken, ilk kez  bu yılki konserde protokol için özel yer ayrılmayacağı öğrenildi.

 

6 EYLÜL SÖKE’NİN KURTULUŞU

Kurtuluş Savaşı öncesi Anadolu’nun dört bir tarafından başlatılan istilalarla birlikte Söke’de ve çevresinde yaşayan yerli Rumlar her geçen gün azıtarak, yöre vatandaşlarına yönelik katliamları vatandaşlarımızın üzerindeki baskıları artırmışlardı. Yunan askerlerin başta İzmir ve  bölgemizde konuşlanması ile daha da azıtan bölgede  yaşayan yerli Rumların mezalimi karşısında yerel milis kuvvetleri, efelerin karşı koymak için kahramanca mücadeleleri bölge halkı için umut olmuştu. O günlerde Girit’te Müslüman Türk halkına zulmeden bir Rum’u öldürmesin ardından Gemi ile bir yolunu bulup Anadoluya gelen Cafer Efe, önce bireysel olarak bölgedeki Rum çete üyelerine karşı koymuş ününün yayılması ile çevresinde birleşen kızanları ile bölgedeki yerli Rumlar ve işgalci Yunan askerlerin korkulu rüyası olmuştu.

Söke’nin düşman işgalinden kurtuluşu kahramanlarının başında gelen Cafer Efe, Germencik yakınlarında şehit düşerken, onun bayrağı kızanlar tarafından asla yere bırakılmadı.

19 Mayıs 1919 da Mustafa  Kemal’in Samsun’dan başlattığı kurtuluş savaşı mücadelesinin finalinde kahraman Türk Askerlerimizin 6 Eylül 1922’de Söke’ye girmesiyle Söke Halkı yeniden özgürlüğüne  kavuşmuş, savaş nedeniyle  Söke’yi terk eden aileler yeniden Söke’ye dönmenin sevincini yaşamışlardı…

Söke’nin düşman işgalinden kurtuluşu her yıl 6 Eylül tarihinde kutlanır. Bu yıl kurtuluşun 96. yıl dönümü ilçemizde çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

 

Bu haber 478 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz