söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiİltüzer; “Engelsiz Bir Türkiye Mümkün; CHP Çözer”


İltüzer; “Engelsiz Bir Türkiye Mümkün; CHP Çözer”

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Söke İlçe Başkanı Coşkun İltüzer Engelliler haftası münasebeti ile yazılı basın açıklaması yayınladı. Genel merkez tarafından kaleme alınan ve bütün örgütlerce paylaşılan basın bildirisinde Engelsiz bir Türkiye’nin mümkün olduğu vurgusu yapıldı.
Basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi; “Engelsiz Bir Türkiye için,
Eşit, Adil ve Herkesin Mutlu olduğu bir Türkiye için, Daha fazla çalışacağız..
Cumhuriyet Halk Partisi olarak ilçelerimizden Genel Merkezimize kadar tüm örgütümüzle, herkesin İnsan Onuruna Yaraşır bir yaşam sürmesi umuduyla 10-16 Mayıs Engelliler Haftanızı kutluyoruz.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak kurulduğumuz günden bugüne her zaman haksızlığa uğrayan, dezavantajlı toplum kesimlerinin yanında olduk. Eşit, Adil, Herkesin Mutlu olduğu ve insanca yaşadığı bir Türkiye Umudumuzu gerçekleştirmek için bu zamana kadar çalıştık ve daha fazla çalışmaya kararlıyız.

TÜRKİYE NÜFUSUNUN %12,29'U ENGELLİDİR.

Türkiye'de kaç engellinin olduğu, ne oranda iş gücüne katılabildiği, katılanların ve katılamayanların mesleki, eğitimsel ve cinsiyet dağılımlarının ne olduğu güncel olarak bilinmemektedir. Resmi rapor ve istatistiklerde birbirinden çok farklı sayılar açıklanmaktadır. 2012 yılı Türkiye Sağlık Araştırması bu konuda yapılmış olan bir araştırma olup üzerinden 6 yıl geçmiştir. Söz konusu araştırmaya göre Türkiye'de nüfusun %5.5'i görme sorunu, %47'si işitme sorunu, %4.5'nin yürüme sorunu yaşadığı saptanmıştır. Türkiye nüfusunun %12,29'u engellidir.

Yurttaşların eşitliği Anayasa hükmüdür ve fakat engellilerin diğer bireylerin sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerden mahrum edildikleri küresel düzeyde kabul edilmektedir.

ERİŞİM SORUNU

2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı yasanın en önemli hükmü erişim sorununu 7 yıl içerisinde çözme vaadidir. BU yasanın yürürlüğünün üzerinden 13 yıl geçmiştir ve hala erişim sorunu çözülmemiştir. BU sorun tüm haklara erişimin ön koşuludur. Amasız, fakatsız erişilebilirlik sorunu ivedilikle çözülmelidir.

SAĞLIK SORUNU

Sağlık, yaşam hakkı ile doğrudan ilintili temel bir haktır. Son yıllarda sağlık alanında yaşanan özelleştirmeler ile birlikte, SGK kapsamında nitelikli bir hizmet alabilme olanağı kalmamıştır. Ayrıca sağlık hakkı, Sağlık Uygulama Tebliği(SUT)ndeki kısıtlamalar, KATKI PAYI İSTENMESİ, KALİTELİ TIBBİ CİHAZ VE MALZEMELERİN karşılanmaması ve 1 yılı bulan randevu alma sorunlarıyla ihlal edilmektedir, BU sorunlarla tüm yurttaşlarımız karşı karşıyadır.

EĞİTİM SORUNU

Türkiye'de kadın engellilerin %54.9'u ,erkek engellilerin ise %32.1 i okur yazar değildir. Türkiye'de engelliler içerisinde lise ve üzeri eğitim düzeyi oranı %7.7 de kalmıştır. Okuryazar olabilmek birçok temel hak ve özgürlüklere ulaşabilmek için eğitime ihtiyaç duyan çocukların özel eğitim hakları yaş, saat sınırlaması, rapor alma zorluğu ve nitelikli personel eksikliği gibi nedenlerle ihlal edilmektedir.

İSTİHDAM SORUNU

Engellilerin sadece yüzde 20 si işgücüne katılabilmektedir. Bunların da en az yüzde 20 si iş bulamamaktadır. Dolayısıyla, milyonlarca kişi işsizdir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı EYHGM Ekim ayı bültenine göre 284.951 kişi %70 ve üzerinde engelli raporu olduğu için ortalama 461 TL, 338.814 kişi %40-69 oranında engelli olduğu için ortalama 314 TL engelli maaş almıştır. Bu miktarlarla insanca bir yaşam imkânsızdır. Ayrıca, işsiz engellilerin sadece 1/4 üne sosyal yardım yapılmaktadır. On binlerce engellinin aylığı kesilmiştir. Kesilen aylıklar nedeniyle ciddi dramlar yaşanmaktadır. Haksız kesilen engelli aylıkları derhal geri bağlanmalıdır.

Evde bakım ücreti akrabaların gelirine de bakılarak bağlanmaktadır. BU düzenleme hatalıdır. Bu hatalı düzenleme nedeniyle on binlerce engelli ve yaşlının geliri kesilmiştir. Haksız kesilen gelirler geri bağlanmalı ve 7/24 bakım hizmeti sunan anneler sigortalı yapılmalıdır.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 30.maddesine göre kamuda %4 oranında engelli çalıştırılması öngörülmüştür. Yıllardır yasayla tanınan engelli kadroları doldurulmamıştır. Boş duran 20.000 i aşkın kadro derhal doldurulmalıdır.

Ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınma düzeylerinin en önemli ölçütlerinden biri, engellilere yönelik oluşturduğu yaşam standardıdır. Sağlık, eğitim ve istihdam politikalarında engellilere yönelik bütüncül bir planlama engellilerin bağımsız yaşamı için koşulları oluşturmakta ve yoksulluğu azaltan en önemli faktör olmaktadır.

EŞİT, ADİL VE HERKESİN MUTLU OLDUĞU BİR TÜRKİYE

Engellilerin sorunları burada ifade ettiklerimizle sınırlı değildir. İfade ettiklerimizin çok daha fazlasını yaşadıklarını biliyoruz. Ayrıca, engellilerin yaşadığı sorunların diğer bireylerin yaşadığı sorunlardan ayrı görmüyoruz. İnsan odaklı sosyal devlet politikalarıyla başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşların sorunlarının çözüleceğine inanıyoruz. BU mücadelede engelli, engelsiz tüm bireyleri ortak mücadeleye çağırıyoruz. Eşit, Adil ve Herkesin Mutlu olduğu bir Türkiye Umudumuz için daha çok çalışacağız. Başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü 1. önceliğimizdir.

Ülkemiz oldukça zengindir. Ülkemiz kaynakları doğru kullanıldığında engellilerin, yaşlıların, hastaların ve işsizlerin ekonomik sorunları çözülecektir. Adil paylaşımın güvencesi Sosyal Devlet ilkeleri Devlet Yönetimine hakim kılınacak ve sorunlar çözülecektir.

Yalnız değilsiniz, sizlerde bizleri yalnız bırakmayın. Birlikte başaracağız.

Tüm yurttaşlarımızı, Engellilerin hak mücadelesine duyarlı olmaya ve engelli vatandaşlarımızla yan yana durmaya davet ediyoruz.

• Engelleri Kaldırmak İçin YANINIZDAYIZ!

• Engelsiz Bir Türkiye Mümkün;CHP Çözer

• Engellileri Muhtaç Bırakmayacağız;CHP Çözer

Engellilerin hakça, insan onuruna uygunca yaşayabilmeleri için, daha fazla çalışacağız.

 

Bu haber 212 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz