söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiUluslararası Kırsal Turizm Kongresi


Uluslararası Kırsal Turizm Kongresi

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Nobel Bilim ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle düzenlenen “7.Ulusal Kırsal Turizm Kongresi” ve “2ndInternational Rural Tourism and Development Congress”  birleştirilmiş olarak 10-13 Mayıs 2018 tarihlerinde Bodrum’da gerçekleşti.

Kırsal turizm konularında yapılan ulusal ve uluslararası çalışmaları paylaşmak, bilgi alışverişinde bulunmak, kırsal turizmi tanıtmak, geliştirmek, kırsal alanlardaki doğal ve kültürel mirasımızı korumak ve buna bağlı olarak da kırsal kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla düzenlenen kongreye; Adnan Menderes Üniversitesi Didim Meslek Yüksekokulu öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Aytekin Kalkan ve Öğr. Gör. Eren Gönül de “Aşağı Büyük Menderes Havzası’nda, Kargı Kamışı (Arundo Donax L.) Örücülüğünün Turistik Ürüne Dönüştürülmesi” adlı çalışmalarıyla katıldılar.

Çalışmaları hakkında bilgiler veren Öğr. Gör. Aytekin Kalkan; ‘’Bu çalışma ile Aşağı Büyük Menderes Havzasında oldukça köklü bir geleneğe sahip olan ve hem somut hem de somut olmayan kültürel miras olarak değerlendirilen kargı kamışı örgücülüğünü literatüre dayalı olarak araştırdıklarını ifade etti. Söke’de Atatürk Mahallesi’nde bu kültürel mirası zor koşullarda yaşatan Roman topluluktan çeşitli kaynak kişilerle alanda gerçekleştirlen çalışmanın sonucunda; kargı kamışından üretilen plaj şemsiyelerinin, ülkemizdeki tüm kıyı şeritlerindeki farklı işletmelere ve yurt dışında çeşitli Akdeniz ülkelerine gönderildiğini tespit ettik. Çalışmanın sonuçlarının turizm sektörüne, girişimcilere ve kültürel mirası yaşatma konusunda politikalara sahip kamu kurumlarına fikirler verebileceğini düşünmekteyiz. Bu mirası üreten kişi ve gruplar, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşları tarafından finansal olarak desteklenmeli, halk eğitim merkezleri tarafından kargı kamışı örücülüğü kursları ve sertifika programları başlatılmalıdır. Yine bu alanların mesleğin temsilcilerini içine alan alan bir yaklaşımla çağdaş müzecilik anlayışına uygun “yaşayan müze” özelliğine sahip, ziyaretçilere kültürel deneyim fırsatı ve aktif katılım imkanı sunabilen işletmeler şeklinde düzenlenmesi turizme katkılar sağlayabilir ve hatta kimliği yansıtacak “Kargı-köy”, “Kargı-han” gibi adlandırmalar bu merkezleri daha da dikkat çekici hale getirebilir.’’ dedi.

 

Bu haber 926 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz