söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiHOŞGELDİN YA SEHR-İ RAMAZAN


HOŞGELDİN YA SEHR-İ RAMAZAN

 

Hazırlayan; Figen Yılmaz

On bir ayın sultanı ayların en güzeli gelmesini heyecanla beklediğimiz kazancı hem dünyevi hem uhrevi olan değerlendirilmesi gereken en güzel bereketli günlerin yaşandığı zaman dilimidir.

Dinimizce bazı zamanlar kutsal olarak kabul edilmiştir. Üç aylar değimiz RECEP, ŞABAN ve Kavuştuğumuz  RAMAZAN  bu özel aylardandır. Bu aylarda yapılan ibadetlerin Allah katında çok daha ayrı bir değeri ve önemi vardır. Bu ay Allah’ın son mesajı olan Kuran-ı Kerim in indirilmeye başlandığı aydır. Kuran-ı Kerim Ramazan ayında Kadir gecesinde indirilmeye başlanmıştır. Bu sebeple bu ay Kuranı Kerim-i düşünerek anlayarak okumak,  idrak ederek yasamak gerekir.

Peygamber efendimiz hayattayken Ramazan ayında Cebrail ile buluşur ve o güne kadar gelen ayetleri karşılıklı olarak birbirlerine okurlardı buna Arz ”denir. Halkımız bundan dolayı her Ramazan ayında “mukabele” ismiyle toplanıp kuran-ı kerimi hatmederler.

Ramazan ayında birden fazla minaresi olan camilerin iki minaresi arasına kurulan ramazan ın geldiğinin müjdesini veren ve onu ışıklı yazı ve resimlerle renklendiren mahyalardır. Mübarek gün ve gecelerde kandil yakma geleneği Müslüman beldelerde öteden beri vardır. Osmanlılarda süren bu gelenek günümüze kadar gelerek bizlere farklı bir heyecan yasatmaktadır.

Oruç, Allaha kulluk niyetiyle tan yerinin ağarmasından güneş batana kadar kişinin kendisini yeme içme ve orucu bozan diğer şeylerden alıkoyan aynı zamanda dilini yalandan gıybet ve koğuculuk(laf getirip götürme) gibi manevi hastalıklardan koruyarak ve de sevabını Allah’tan umarak yapılan bir ibadettir. Peygamberimiz bir hadisi şerifinde “kim iman ederek sevabını Allahtan umarak Ramazan orucunu tutarsa önceki günahları af olunur ”buyurmuşlardır.

Ramazan ayının gecesinde sahur adı verilen yani imsak vaktinden önce oruca hazırlık amacıyla ve de gün içinde oruca güç katmak adına seher vaktinde yenilen yemektir.

Peygamber efendimiz (s.a.v)bir hadisinde şöyle buyurmaktadır.” Sahur yiyiniz çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.”

Ramazan ayında orucu açmak manasına gelen iftar terimi güneşin batması ile akşam ezanının okunmasıyla başlar bu vakitten itibaren oruçlu kişi yiyip içebilir, oruçlu olduğu süre içerisinde kendini alıkoyduğu işleri yapabilir gıybet v.b vicdanını rahatsız eden manevi haslıkları artıcı şeyleri yapamaz. ALLAHIN KENDİSİNE HELAL KILDIĞI RIZIKLARDAN YER VE İÇER, Peygamberimizin hadislerinde sahur yemeğini geciktirmenin iftar yemeği için acele edilmesini tavsiye etmiştir.

Ramazan ayı boyunca yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan teravih adında fazileti çok büyük bir ibadet vardır. TERAVİH Namazı evde yalnız başına kılınabildiği gibi cemaatle kılınabilir teravih namazı Hz. Peygamberimizin en çok önem verdiği sünnetleri arasındadır ve bu ibadetin faziletine dair hadisi şerifinde şöyle buyurmuştur. “Kim inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek Ramazan ayındaki teravih namazını kılarsa geçmiş günahları bağışlanır. Genellikle yirmi rekât olarak kılınan teravih namazı iki rekâtta bir selam verilerek kılınır Dört rekâtta selam verilerek kılınsa da en uygun olanı iki rekâtta bir selam vererek kılmaktır. Verilen selamlardan sonra salat ve selam getirmek kurandan bölümler ve ilahiler okumak zamanla yerleşen uygulamalardır. Peygamberimiz tarafından bu ibadete Ramazan Namazı ismi verilmiştir teravih kelimesi ise sözlükte rahatlamak dinlendirmek anlamına gelen ”terviha “ kelimesinin çoğuludur. Hz. peygamberimiz bu namazı selam sonrasında dinlenerek kıldığı için teravih ismini almıştır.

Hz. Ömer zamanında cemaatle kılınmış günümüz kadarda böylece gelmiştir.

Fitre ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında nisap miktarı malı veya onun değerinde parası olan Müslümanın fıtır yani fitre (baş sadakası olarak ta geçer) vermesi vaciptir.

Fitrenin vacip olması için zekâtta olduğu gibi malın üzerinden bir yıl geçmesi ve arttırıcı nitelikte olması gerekmez.

Fitre ramazan ayında fakirlere (ihtiyaç sahiplerine)verilen sadakadır. Bayramdan önce verilmesi gerekir en geç Ramazan bayramının bayram namazından önce verilmesi daha iyi olur. Müslümanların kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları her bir kişi için verilmesi gerekir. Fitre kişiyi en azından bir gün doyuracak miktarda olmalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı fitre miktarını 2018 yılı için 19tl olarak belirlemiştir.

Bir kimse karısının ve büyük çocuklarının fitresini vermek zorunda değildir bunlar zengin iseler kendileri verirler ancak bir kimse karısının ve büyük çocuklarının fitrelerini onların izni olmadan kendisinde verebilir. Bir kimse anne ve babasının fitrelerin vermek zorunda değildir.

Zekât kimlere verilirse fitrede onlara verilir. Bir özürden dolayı Ramazan ayında oruç tutamayanlar da fitre vermekle yükümlüdürler.

Varlıklı Müslümanların fitre vermek suretiyle fakirlere bayram sevincini yaşatırlar. Böylece hem borcunu ödemiş hem de sevap kazanmış olurlar.

Fitre vermek orucun kabulüne, ölümün şiddetinden ve kabir azabından kurtulmaya vesile olur

Ramazan ayında bazı Müslümanların itikâfa girip yüce yaratıcı ile bas başa kalıp Allaha en içten samimi duygularla ibadet ederek kendini sini belirli bir süre cemaatle namaz kılınan bir camide ibadet niyetiyle ve belirli kurallara uyarak bir sure durarak ibadet etmesidir. Kişi itikâf sırasında anlamsız konuşmalardan özellikle kötü sözlerden kaçınmalı vaktini namaz kılarak kuran okuyarak dua ederek ve dini eserler okuyarak değerlendirmelidir. Hz.Aişe, Peygamber efendimizin Medine’ye hicret ettikten sonra vefatına kadar her sene ramazanın son on gününü itikâfta geçirdiğini ifade etmiştir. Bu sebeple ramazanın son on gününü itikâfta geçirmek sünnettir.

 

(Yarın) ORUÇ VE ÇOCUK >>>

 

Bu haber 315 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz