söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDoğa Severler Sezonu Latmos'ta Noktaladı


Doğa Severler Sezonu Latmos’ta Noktaladı

 

Söke Ayyıldız Doğa Sporları öncülüğünde İzmir, İstanbul, Manisa, Ankara’dan da doğa severinde katıldığı doğa tutkunları hafta sonu mitolojik öykü zengini ve tarihi karia yolu parkurlarının da yer aldığı mitolojik ismi Latmos olan, Aydın’ın Koçarlı, Söke ve Muğla’nın Milas İlçe sınırlarında yer alan Beşparmak Dağı Bağarcık Kampı ile sezona nokta koydular.

Farklı yörelerden yaklaşık 225 doğa severin katıldığı Bağarcık kampında hafta sonu adeta mini bir doğa şenliği yaşandı. Kurulan kamp çadırlarında geceyi geçeren, yakılan geleneksel kamp ateşinin etrafında sabahlayan doğa severler, gündüzde 1365 metrelik tekerlek tepe zirvesine çıktılar.

Söke Ayyıldız Doğa Sporları öncülüğünde yapılan Bağarcık kampını değerlendiren Kulüp Başkanı Adem Gümüşsu; ”Hem de sezonun son ve benim en sevdiğim faaliyet. 225 doğa sever ile birlikte Latmos'un gizemli tarihini ve harika doğasını yeniden keşfettik. Çam fıstığı ağaçlarının arasında, dört tarafı Beşparmak Dağlarının pek alçak denmeyecek kollarıyla çevrili, hemen yanıbaşında derelerin aktığı bu düzlük alanda akşam ve sabah güneşinin yalçın kayalara  yansıyarak doğup batışının kırmızılığını izlemek kadar keyifli başka birşey yoktur. Gecenin ilerleyen saatlerinde yakınlarda yıldızların ahengini bozacak başka ışık kaynağı olmadığından yıldızları adeta tek tek saydık. Gece boyunca öten kuşların ninnisi sabahın altısında son buldu.” dedi.

Bölgedeki faaliyetle yaklaşık sekiz bin yıl öncesine,dört bin yıl öncesine ve Karyalıların yaşadığı yıllara yolculuk yapıldığını sözlerine ekleyen Gümüşsu; ”Tarihi kaleler ve mezar taşları görülür,kral yollarında yürünür. Çam ormanları arasında bol oksijenli temiz hava ciğerlere doldurulur. Mevsim itibariyle rengarenk kır çiçekleri gözlere görsel ziyafet sundu.” şeklinde konuştu.

 

Bu haber 256 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz