söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKurban Bayramı tatili bugün netleşiyor…


Devlet memuru olmayan, özel sektörde bir çok çalışan için tatil fırsatı olan dini bayramlarımızı her yıl bir nebze de olsa tatil yapabilmek için dört gözle bekleyen işçi kesimi bu yıl Ramazan Bayramında üç gün tatil yaptı. 

Şimdi sırada Kurban Bayramı var. Kurban Bayramı 2017 yılında hangi günlere denk geliyor, bayram tatili ne kadar sürecek gibi sorular şu anda gündemi epeyce meşgul etti… İşçi kesimi bu yıl sadece Kurban Bayramı dört gün olarak tatil yapabilecek olsa da bir çok kesimin merak ettiği  Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağı; özellikle turizmcilerin gözü bugün Ankara'daki Bakanlar kurulunda olacak.

Kurban Bayramı 2017 yılında 1 Eylül tarihinde başlayacak ve 4 Eylül'de sona erecek. Cuma günü başlayıp Pazartesi günü sona erecek olan Kurban Bayramı her sene olduğu gibi 4 gün sürecek. 30 Ağustos Zafer Bayramı'ndan dolayı ertesi gün de Arifenin resmi tatil ilan edilirse vatandaşlar daha uzun bayram tatili yapmış olacak. Ama Çalışanların ve özellikle tuizmcilerin bayram tatilinin 29 Ağustos cumartesi günü başlayarak 10 güne çıkarılması gibi bir arzusu var…

 

10 günlük Kurban Bayramı tatili bugün netleşiyor… 

Yaklaşan kurban bayramı öncesi bir yandan çalışanların bir yandan turizmcilerin on günlük tatil beklentileri tavan yaparken ekonomi bakanı ve çalışma bakanının kafa karıştıran tatil açıklamalarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son noktalı koydu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarda on günlük tatilden yana olduğu algısının oluşması turizmcileri erken sevince boğarken, çalışanlar da umutlandı. Bugün yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında bu yönde bir karar çıkması halinde; 26 Ağustos Cumartesi günü başlayacak tatil, 30 Ağustos Zafer Bayramı tatili ve Kurban Bayramı tatilini de içine alarak 10 gün sürmesiyle 4 Eylül Pazartesi günü sona erecek ve 5 Eylül salı günü işbaşı yapılması planlanıyor…

Tatilcilerin pek çoğu da tatillerini bu tarihlere göre planlarken, bir çoğunun gözü kulağı da çıkacak kararda. Konuyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım daha önce yaptığı açıklamada Bakanlar Kurulu’nu işaret etmiş, orada değerlendirileceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Kurban Bayramı tatiliyle ilgili sorulara “Hükümet çalışıyor. Durum müsaitse turizm açısından isabetli olur” değerlendirmesini yapmıştı. Bu açıklamayla harekete geçen turizm sektörü, hazırlıklarını da hızlandırdı. Buna göre, gerek ulaşımda gerekse konaklamalarda 1.5 milyonu aşması beklenen turizm hareketliliğinin zemini de hazırlandı. Tatil 10 gün olarak uygulanırsa, 500 bin kişinin turlardan yararlanması bekleniyor. Yurt içinde ise 1 milyona yaklaşan kişinin hareket halinde olması hesap ediliyor. 

 

Haber: Yılmaz Salum

 

Bu haber 919 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz