söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKocabaş; ”Söke yaz meyveleri üretiminde de iddialı”


Yaz mevsimi i·le birlikte turistik i·lçelerimiz Didim ve Kuşadası’nda yerli ve yabancı turist sayısında artış yaşanırken, sebze ve meyve tüketimi de bu artışa paralel olarak artıyor. İşte bu noktada da tarımın önemi bir kat daha öne çıkıyor. İki turizm kenti ortasında bulunan tarım kenti Söke'de, bu 2 lokomotif sektör etle tırnak gibi gönürken,”İyi tarım”, ”Akıllı köy” ve “Organik tarım” uygulamalarıyla da turizme lojistik alanda hizmet veriyor ve en önemlisi i·hraç kalitesinde ürün yetiştiriliyor...

Söke denilince akla pamuk tarımının geldiğini belirten Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı M.Kemal Kocabaş,” Söke Ovasındaki pamuğun yanı sıra Söke’nin dağlarında ve bir çok yerinde  özellikle Kisir Mahallesi’nde marka haline dönüşen ve adına festivaller düzenlenen karpuz yetişiyor. Yeraltı su kaynağı ve toprak yapısı Kisir Karpuzu’nu lezzetli ve sulu hale getiriyor.” dedi.

Ovada karpuz yaylada kiraz yetiştiğine dikkat çeken Kocabaş, ”Pamuk ambarı olarak bilinen Söke İlçemiz’de kiraz da yetişiyor. Ağaçlı Mahallesi, Ovacık Yaylası’nda, 10 yıl önce deneme amaçlı başlayan üretim, 500 dönümde yaklaşık 35 bin ağaçla artık iç piyasanın yanı sıra ihracatçıların da dikkatini Söke’ye çevirdi. Bölgede yetişen kirazlara göre hem aroma, hem de kalibre bakımından daha farklı. O nedenle de başta Hollanda, İngiltere ve Almanya’ya ihracat yapılıyor. Ziraat Odası olarak bölgemizin iklim ve fiziki koşullarına uygun her türlü tarımsal üretimin yanındayız.” dedi.

Söke'nin turizme lojistik alanda hizmet verdiğini vurglayan Kocabaş, "Söke Ovası ve dağlarında yetişen yazlık meyveler Didim ve Kuşadası pazarlarında satılıyor. Sadece turizm işletmeleri değil sahil kentlerinde yaz mevsimini geçiren tatilcileri de düşünecek olursak, tarım sektörü olarak sorumluluğumuzun önemini biliyoruz. Üreticilerimiz en kaliteli ürünü üreterek pazar payını da artırmasını bilmekte.” diye konuştu.

Kocabaş, Söke’ye bağlı Yamaç, Sazlı ve Argavlı Mahalleleri’nde de İncir yetiştirildiğini, Söke’nin Organik Zeytinyağı ve Bal üretiminde de ilk sıralarda bulunduğuna ve domates üretiminin de yaygın şekilde yapıldığına dikkat çekti.

 

Haber: Murat Sülünoğlu

 

Bu haber 539 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz