söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTOPLUMLA, KENDİYLE BARŞIK ENGELSİZ ENGELLİ KARDEŞİMİZ ŞERİF ELMA...


TOPLUMLA, KENDİYLE BARŞIK ENGELSİZ ENGELLİ KARDEŞİMİZ ŞERİF ELMA...

Söke'nin gülü Şerif Elma; ilçemiz Cumuriyet Mahallesi sakinlerinden 59 yaşındaki eski esnaf, Bağ-Kur emeklisi kardeşimizin örnek yaşamını bugün kaleme almak istedik.
Geçtiğimiz gün hükümet meydanında bir araya geldiğimiz Şerif Elma ile samimi bir sohbetin ardından 59 yılık yaşamından bizlere ders alacağımız kesitler sundu.
Doğum sırasında yaşanan bir hata nedeniyle engelli olarak dünya geldiğini belirten, ancak kişiliği ve düşünceleriyle tüm engelleri ortadan kaldıran engelsiz engelli kardeşimiz Şerif Elma, uzun yıllar Fransa'da yaşamış, yaşama dört elle sarılmış, ailesine hiç yük olmamaş, küçük yaşlarındaki sevgi dolu çalışma azmi ilk ve ortaokulu bitirdikten sonra da devam etmiş.
Bundan 30 yıl önce Cumhuriyet Mahallesi'ndeki evlerin altında bulunan bir mekanı merhum babasın yardımı ve annesinin katkılarıyla bakkal dükkanı olarak işletmeye başlamış. Bu mütavazi mekanını 20 yıl işletmiş, hem devlete vergisini ödemiş, hem de Bağ-Kur'unu ödemiş… Şerif Elma bu sayede şimdi esnaf emeklisi olmuş… Şu anda altında elektrikli araçıyla her yere ulaşabilen Şerif Elma, "Eskiden iki tekerli bisikletlerim vardı her işimi onunla görüyordum, şimdi bu var. Allah çok şükür kimseye muhtaç değilim, beterin beteri var. Allah sağlık versin, bir çok sağlam insandan daha çok haraketli bir yaşımım var. Haraket ettikce hayata daha çok sarılıyorum. Evde ya da bir yerde uzun süre otursam sıkılırım, beni gezmek haraket etmek hayata daha çok bağlıyor. Benim bir şansım da çok iyi bir ailem var. Benim böyle dinç bir şekilde ayakta durmam onların sayesindedir…" demekte.
Şerif Elma, zaman zaman kalemi eline alarak şiirleri, makale ve köşe yazılarıyla toplumun sesi soluğu oluyor…
Gazetemiz Söke Ekspres'in aynı zamanda fahri yazarı olan Şerif Elma, "Yıllardır Söke'deyim. Sökeliyim… Belli bir kariyerim ve karizmam var. Esnaf emeklisiyim. Kimseye fazlaca yük olmadan hayata tutunmaya; dört elle sarılarak yaşamaya çalışıyorum. Dere gibi berrak bir gönlüm var. O gönülde yatanları ara sıra dostlarımla yazılı olarak paylaşmayı alışkanlık edindim. Bazen zülfüyare dokunsam da içim temiz..." demekte.
"Şimdiki gençlere, ya da sağlıklı insanlara ne söylek istersin?" diye sorduğumuz Şerif Elma; "Önce sağlıkların kıymetini bilsinler, anne ve baba kıymetini iyi bilsinler. Kendilerini bizim yerimize koysunlar, bize engel olmasınlar!.. Yol, apartman, otopark, okul vs yaparken engellileri düşünüp engelleri kaldısınlar… Gençlerimize nacizene tevsiyem; çok çalışsınlar, haraket etsinler, çalışan insan haraket eden insan başaran insandır. Hayata pozitif baksınlar… Atatürk rehberiniz olsun… Onun ilke ve inkılapları ile karamsarlıktan, bağnazlıktan her zaman kurtulsunlar. Sevgiden zarar gelmez… Vatanımızı, bayrağımızı sevin, bu güzel Türkiye'mizin dünyaya tanıtımında gönülü rehber olun… " şeklinde konuştu.
Biz de Söke Ekspres Gazetesi olarak Söke'nin gülü Şerif Elma'ya bizlere verdiği bu pozitif enerjiden dolayı teşekkür ederiz Allah sağlıklı uzun ömürler versin…

Özel Haber: Mustafa Kavruk

 

Bu haber 3351 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz