söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAYDIN, SÖKE UYUMA REKTÖRÜNE SAHİP ÇIK...


AYDIN, SÖKE UYUMA REKTÖRÜNE SAHİP ÇIK...

 

ADÜ'DE REKTÖR ADAYI BELİRLEME SEÇİMİNDE EN ÇOK OYU ALAN REKTÖR PROF. DR. MUSTAFA BİRİNCİOĞLU, YÖK'DE YAPILAN OYLAMADA 3. SIRADA CUMHURBAŞKANLIĞINA SUNULDU… AYDIN VE İLÇELERİ REKTÖR BİRNCİOĞLU'NA SAHİP ÇIKMASI GEREK…


Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektör Adayı Belirleme Seçiminde en yüksek oyu mevcut Rektör Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu aldı, fakat YÖK'de yapılan gizli oylamada Rektör Birincioğlu 3. sırada çıktı Cumhurbaşkanına sunulan listede şu an 3. sırada. Cumhurbaşkanının ataması öncesinde Aydın ve ilçelerindeki Sivil Toplum kuruluşlarının Rektör Birincioğlu'na sahip çıkması bekleniyor…
ADÜ’de rektörlük için mevcut Rektör Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Prof. Dr. Cavit Bircan, Prof. Dr. Alpaslan Gökçimen, Prof. Dr. Sabri Barutca, Prof. Dr. Mehmet Kamil Öcal, Prof. Dr. Mürsel Özdoğan, Prof. Dr. Sacide Karakaş, Prof. Dr. Orhan Karaca, Prof. Dr. Bakiye Uğur ve Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ile Aydın dışından da Prof. Dr. Galip Bakır olmak için 11 isim yarıştı.
ADÜ bünyesinde il genelinde görev yapan 757 öğretim üyesinden seçimlerde 725 öğretim üyesi oy kullanmasıyla sandıktan çıkan sonuçlara göre ADÜ Rektör Adayı Belirleme Seçiminde en yüksek oyu 162 oy ile mevcut ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu aldı.
Birincioğlu’nun ardından oy dağılımı ise şöyle oluştu: Prof. Dr. Cavit Bircan 100 oy, Prof. Dr. Mehmet Kamil Öcal 91 oy , Prof. Dr. Sabri Barutca 62 oy, Prof. Dr. Galip Bakır 61 oy, Prof. Dr. Bakiye Uğur 55 oy, Prof. Dr. Alpaslan Gökçimen 50 oy, Prof. Dr. Orhan Karaca 45 oy, Prof. Dr. Mürsel Özdoğan 39 oy, Prof. Dr. Sacide Karakaş 33 oy ve Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir 13 oy aldılar.

"BİRİNCİOĞLU, YÖK'DE 3. SIRADAN CUMHURBAŞKANLIĞINA SUNULUDU…"

ADÜ'nün öğretim üyelerinden en yüksek oyu olan Mustafa Birincioğlu, Cavit Bircan, Mehmet Kamil Öcal, Sabri Barutca, Galip Bakır ve Bakiye Uğur YÖK'e bildirilecek 6 kişilik listede yer aldı. Geçtiğimiz gün Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’te yapılan mülakatların ardından yapılan gizli oylamayla 3 kişiye düşen listede Rektör Birincioğlu 3. sırada olması Aydın ve Söke'de yankı uyandırdı.
YÖK'den gelen ilk üç isimden bir isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni ADÜ rektörü olarak atanacak.
Buraya kadar her şey çok doğa gibi görünse de Aydın için Söke için çok önemli olan sonuç bizleri yakından ilgilendiriyor.
Aydın ve Söke'de sivil toplum kuruluşlarının Rektör Birincioğluna destek olmaları gerekliliği ortaya çıktı. Rektör Birincioğlu'na destek için bir araya gelmeleri ve bir an önce yapacakları toplantılarla; yazacakları mektuplar ve diğer tüm iletişim araçlarıyla Cumhurbaşkanlığına ulaşıp Rektörümüzü desteklemeleri gereği oluştu. Yoksa ADÜ'nün Sökeli Rektörü değişecek…

ÖĞRENCİ SAYISI 4 YILDA YAKLAŞIK %100 ARTAN ADÜ, TERCİH SIRALAMASINDA 13. SIRADA
Birincioğlu'nu rektörlüğünde ADÜ'nün geldiği bu nokta ve yapılan yatırımlar ortada;
Aydın Büyükşehir belediyesi'nin 4 yıllık yatırımı 13 milyon lirayyken ADÜ'nün 3 yıllık yatırımı 60 Milyon lira olduğu göz önünde bulundurursak, buradan yola çıkarak ADÜ'nün ve Rektör Birincioğlunun önemini bir kez daha kavrarız.
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) son dört yılda fiziki, öğrenci ve akademik personel kapasitesi bakımından büyürken; en fazla tercih edilen üniversiteler sıralamasında 13. Sırada yer alıyor. ADÜ artık ülkenin büyük üniversiteleri arasında gösteriliyor. ADÜ sadece Aydın merkezde değil, Aydın iline bağlı büyük ilçelerde de fakülte sayısını arttırdı. 2010 yılı ile 2014 yılı rakamları karşılaştırıldığında çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor. 2010 yılında 25 Bin olan öğrenci sayısı, bugün 43 Bin rakamına ulaştı, yani % 52 artırdı. Öğretim üyesi sayısı ise 2010 yılında 480 civarındayken, bugün 1427’ye ulaştı. Öğrencisi olan fakülte sayısı da 6’dan, 12’ye çıktı. Bugün Bakanlar Kurulu’nda imzada bulunan 4 fakülte daha açılmak üzere gün sayıyor. Çok yakın zamanda fakülte sayısı 16 olacak. Bunların içinde Kuşadası Denizcilik Fakültesi, Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Nazilli Güzel Sanatlar ile Aydın İslami Bilimler Fakültesi bulunuyor ve yaklaşık bir buçuk yıl önce başvurusu yapılan Hukuk Fakültesi’nin de önümüzdeki dönemde gerçekleşmesi arzu etiliyor.
“TEKNOKENT KURULUYOR”
154 dönümde kurulması planlanan Teknokent’in kurulum çalışmalarının yapılıyor. 200 dönümü kampüs 8 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor. 12 milyon lira ödendi...
“AYDIN MERKEZ VE İLÇELERİNE 4 YILDA 100 MİLYON TL’LİK YATIRIM”
Sadece merkez kampüsteki yatırım büyüklüğünün 60 milyon TL olurken ADÜ’nün merkez kampüs dışında bulunan Davutlar, Kuşadası, Söke, Kuyucak, Köşk, Nazilli’de bulunan yatırımlarıyla da merkez bütçeden ayrı olmak kaydıyla yaklaşık 40 milyon TL’lik yatırımı bulunuyor. Dolayısıyla 4 yıllık süre içinde yapılan yatırım miktarı toplam olarak 100 milyon TL civarında.
“4 YILDA 60’IN ÜZERİNDE YENİ BÖLÜM”
Yapılan yatırımlar yeni fakülte ve yüksekokulların oluşması ve gelişmesinde zemin oluşturuyor. 4 yıllık sürede açılan yeni bölüm sayısı 60’ın üzerinde. 2 merkezli 14 bin metrekare derslik 11+13 milyon lira.
BEYSO binası yapımına 6 milyon lira, Yaşam merkezi çarşı 49 dükkan için 6 milyon lira, Yabancı diller yüksek okulu için 3 milyon lira ve tefrişat ile makina techizat için de 12 milyon lira kaynak aktarıldı.
“AYDIN İL VE İLÇELERİNE 1 MİLYAR TL EKONOMİK KATKI”
Üniversitenin bütçesinin 2014 itibariyle 180 milyon TL olduğunu belirtilirken, Hastane döner sermaye bütçesinin de 110 milyon TL olduğu bilinmekte, 43 Bin öğrenci, 4 Bin 500 idari ve akademik personeliyle 48 Bin kişilik dev bir ailenin Aydın ekonomisine ciddi katkı sağladığı biliniyor. Üniversitenin bu Aydın geneline global katkısı yaklaşık 1 milyar TL mertebesindedir. Bu özellikleriyle Aydın ili ve ilçelerinin ekonomisi ve sosyal hayatına çok önemli katkılar sağlamaktadır. Bu katkı gelişerek ve artarak devam ediyor.
“ADÜ KAMPÜSÜ ŞANTİYE ALANI GİBİ”
Kalkınma Bakanlığı’ndan onayı çıkan 8 bin metrekare kütüphane binası, 18 bin metrekare hastane ek binası, 16 bin metrekare derslik binası yapımı devam ediyor. Tefrişatıyla birlikte bu üç projenin toplam maliyeti 70 milyon TL’ye mal olacak. İki sene içinde tamamlanması beklenen projelerle birlikte merkez kampüse yapılan yatırım miktarı toplam 130 milyon TL’yi bulacak. İnşası devam eden öğrenci yaşam alanı, peyzaj düzenlemeleri ve derslik binalarıyla Aydın Halkı içinde cazibe merkezi haline gelecek ADÜ’de; iki yıl içinde merkez kampüsün öğrenci nüfusunun ideal rakamlar olan gündüz 20 Bin, gece 5 bin rakamlarına ulaşması hedefleniyor.  
“BATI’DA SÖKE VE DOĞU’DA NAZİLLİ”
Söke ve Nazilli başta olmak üzere yapılanması bulunan her yerde binalaşma ve öğrenci sayısı anlamında büyük ilerleme sağlayan ADÜ, ilçelerinde de büyümesini sürdürecek. 4 yıl önce 680 civarında öğrencisi bulunan Söke, Meslek Yüksekokulundan bugün fakülteleriyle 4 Bin öğrenciye sahip. Söke’de 3-4 yıl içinde öğrenci sayısının 8 Bin’e ulaşması bekleniyor. Diğer taraftan ADÜ’nün Nazilli ve civarında da 10 Bin öğrencisi bulunuyor. Yabancı Diller Fakültesi eğitimini de Aydın’da 3’e ayıran ADÜ, merkez kampüsün dışında Söke’de batı koordinatörlüğü, Nazilli’de doğu koordinatörlüğü ile hazırlık sınıfı eğitimlerini bu iki ilçede veriyor.
ADÜ REKTÖR ADAYI BELİRLEME SEÇİMİNDE EN ÇOK OYU ALAN REKTÖR PROF. DR. MUSTAFA BİRİNCİOĞLU, YÖK'DE 3. SIRADAN CUMHURBAŞKANLIĞINA SUNULDU… AYDIN VE İLÇELERİ REKTÖR BİRNCİOĞLU'NA SAHİP ÇIKMASI GEREK… AYDIN, SÖKE UYUMA REKTÖRÜNE SAHİP ÇIK...

Haber-Yorum: Yılmaz Salum

 

Bu haber 4186 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz