söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiFEN LİSESİ'Nİ  ORTAKLAR KAPTI


FEN LİSESİ’Nİ  ORTAKLAR KAPTI
Söke de son dönemlerde başlatılan  ilçeye Fen Lisesi kazandırılması ile girişimler sonuçsuz kalırken Germencik İlçesi’nin Mahallesine  dönüşen Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi ,Fen Lisesi’ne dönüştü.
Söke’ye Fen Lisesi Şoku…Söke ‘de yıllardır  eğitimde  özlemi çekilen ilçeye  Fen Lisesi kazandırılmasında mesafe kat edilemezken Milli Eğitim Bakanlığının liselere yönelik düzenlemeler kapsamında  Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi ,Fen Lisesine dönüştürülerek önümüzdeki günlerde başlayacak olan orta  öğretim tercihlerinde yerini aldı.Fen Lisesine dönüştürülen Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi’nin yeni tabelası asılırken,Söke Yavuz Selim Anadolu Öğretmen Lisesi’de yeni düzenleme kapsamında Anadolu Lisesine  dönüştürüldü.
Söke de Etap Sitesi arkasında  bulunan hazine arazi olarak mal müdürlüğüne  devredildiği  öğrenilen eski Sosyal Güvenlik Kurumu arazini  yapılması bir ara Söke’nin gündemine gelen Fen Lisesi yapılması için başlatılan girişimlerin sonuçsuz  kalması  üzüntü ile  karşılanmakta.
Söke’den   başta Aydındaki Adnan Menderes  Anadolu Lisesi,Süleyman Demirel  Anadolu Lisesi ve Aydın Fen Lisesine lise eğitimi için her eğitim sezonunda onlarca  öğrencinin gittiğini söyleyen veliler”Bir eğitim sezonunda Sökeli  öğrencilerimizin yaklaşık 500 Bin Tl gideri olmakta.Söke’ye  kazandırılacak olan Fen Lisesi ile bu öğrencilerin Aydın’a gidip gelme zahmeti de ortadan kalkacağı gibi bu para Söke  ekonomisine kalacağını düşünüyoruz”demekteler.
SÖKE DE FEN LİSESİ İÇİN PANSİYON SORUNU YOK
Fen Lisesi kriterlerinin başında  gelen  yatılı öğrencilerin barınma sorununun çözümünde Sanayi Sitesinde bulunan Mesleki Eğitim Merkezi ‘nin üst katındaki  pansiyon ve Söke Lisesi Pansiyonu ile  sorunun çözülebileceği iddia edilmekte.Söke’ye  Fen Lisesi için en uygun alanın Mahallelerindeki Etap yanındaki arazi olduğunu sayleyen Yeni Cami Mahalle  Muhtarı Hüseyin Yörük”Her geçen gün gelişip büyüyen Mahallemize yapılacak olan Fen Lisesi Mahallemizi taçlandıracağını düşünüyoruz.Ulaşım sorunun bulunmadığı şehrin her noktasına  aynı mesafede bulunan Etap yanındaki arazinin bu yönde  değerlendirmesini  başta yerel siyasetçilerimiz olmak üzere yetkilerden ve  milletvekillerimizden destek istiyoruz”dedi.
NECATİ MALDAR

 

Bu haber 5861 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Yorum Yaz
  • Demet YERLİKAYA (22/9/2014)
    Ben bu lisesinin adı dışında öğretmen lisesinden ne farkı olduğunu merak ediyorum. ben fen lisesi kazanmak istiyorum burası tam anlamıyla fen liseleri gibi eğitim verecek mi